Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francouzské islamistky budou souzeny v Sýrii

Výcvikový tábor Islámského státu v Afghánistánu
Výcvikový tábor Islámského státu v Afghánistánu
Foto: JustPaste.It

Paříž - Francouzské islamistky, které se přidaly k Islámského státu (IS) a které zadržely kurdské jednotky v Sýrii, budou souzeny v syrském Kurdistánu, pokud jim místní justice bude schopna zajistit spravedlivý proces.

Řekl to dnes podle agentury AFP mluvčí francouzské vlády Benjamin Griveaux. Reagoval tak na středeční žádost jedné z radikálek, aby byla souzena ve své vlasti.

Kurdské síly v poslední době zatkly nejméně dvě Francouzky. Jednou z nich je i Emilie Königová (33). Hrála důležitou roli jako propagandistka IS. Její matka francouzské úřady vyzvala, aby pomohly její dceři a jejím třem dětem, které se narodily v Sýrii, k návratu do vlasti.

Podle francouzských úřadů se nyní v iráckých a syrských věznicích a táborech nachází několik desítek dospělých Francouzů - bojovníků IS a jejich manželek. Otázka osudu matek a jejich dětí je považována za choulostivou. Francouzský prezident Emmanuel Macron v listopadu uvedl, že v těchto případech budou úřady postupovat individuálně.

Témata:  Francie Islámský stát Sýrie

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 20:15

Důchody 2026: Příští valorizaci doprovodí novinka. Tohle už nebude automatické

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.