Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bavorská CSU chce další zpřísnění azylové politiky, pozvala i Orbána

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín - V klášteře Seeon dnes začalo třídenní zasedání politiků bavorské Křesťanskosociální unie (CSU). Přinést by mělo především nové požadavky na zpřísnění uprchlické politiky. Strana pozvala do Seeonu i maďarského premiéra Viktora Orbána, který je v Německu mnohými vnímán jako pravicově populistický politik s autoritářskými tendencemi.

CSU s těmito požadavky následně půjde do vyjednávání o nové německé vládě se sesterskými křesťanskými demokraty Angely Merkelové (CDU) a sociální demokracií (SPD), které začne v neděli. Právě SPD se nejspíš řada návrhů bavorské strany nebude líbit.

Dva hlavní požadavky CSU dnes před začátkem jednání zopakoval šéf strany Horst Seehofer. Je podle něj nutné stanovit horní hranici pro roční příjem uprchlíků a také prodloužit platnost ustanovení, které zabraňuje slučování rodin běženců s takzvanou doplňkovou ochranou.

CSU chce také krácení sociálních dávek pro žadatele o azyl nebo zavedení standardizovaných testů k odhalení skutečného věku běženců. K tomu mají podle bavorských konzervativců sloužit i zdravotní testy, na které ale velmi kriticky hledí lékaři. CSU by ráda změnila i evropskou azylovou politiku. Není podle ní možné, aby Německo přijímalo více uprchlíků než všechny ostatní země Evropské unie dohromady. Azylové řízení i deportace odmítnutých žadatelů o azyl by se do budoucna měly uskutečňovat přímo na vnějších hranicích EU.

Někteří politici CSU navíc vedle vlastních požadavků v posledních dnech dávali hlasitě najevo, co očekávají od sociálních demokratů. Šéf poslanců bavorské strany Alexander Dobrindt například v narážce na SPD poznamenal, že dvacetiprocentní strana nemůže počítat s tím, že prosadí 100 procent svého programu. SPD by podle něj neměla vytahovat prastará socialistická témata.

Místopředseda SPD Ralf Stegner dnes v reakci na to televizi N24 řekl, že sociálním demokratům jsou vyjádření CSU úplně ukradená. Radikální rozhovory určené voličům strany podle něj nikoho neohromí.

I přes rozdílné názory a slovní přestřelky ale předseda CSU Seehofer věří, že bude možné dosavadní velkou koalici CDU/CSU a SPD obnovit. "Chci výslovně zdůraznit, že tuto koalici chceme. Osobně udělám vše proto, aby vznikla," poznamenal dnes s tím, že je optimistický. Stegner však na druhé straně zůstává spíše skeptický.

Témata:  Christlich-Soziale Union in Bayern (CSU) Německo uprchlíci Horst Seehofer Viktor Orbán

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.