reklama

Prohlásil to dnes výbor pro životní prostředí britské Dolní sněmovny. V Británii se každoročně spotřebují asi 2,5 miliardy papírových kelímků, přitom jen jeden ze 400 kusů je recyklován.

Většina lidí se mylně domnívá, že jednorázové kelímky se vesměs recyklují, ale tak to není. Typický kelímek je vyroben z kartónu a je vyztužen tenkou plastovou vrstvou, která zajišťuje pevnost kelímku a udržuje teplotu nápoje. Zásadně ale komplikuje recyklaci, protože rozdělení materiálů je nákladné.

V Británii recyklují kelímky jen čtyři závody. Jelikož o tomto problému lidé nevědí, házejí kelímky do tříděného odpadu, tím ho kontaminují a celý proces recyklace dále zdražují. V USA skončí na skládce 60 miliard kelímků.

Navrhovaná daň by zdražila průměrný kelímek kávy o zhruba deset procent, což je problém v zemi, kde inflace převyšuje tři procenta a životní úroveň jde dolů. Někteří obchodníci nabízejí zákazníkům slevy, pokud si přinesou vlastní šálek. Jak Starbucks, tak Costa Coffee jim účtují o 25 pencí méně. Úspěšní však jsou u jednoho až dvou procent konzumentů.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama