Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konec jednorázových kelímků? Británie má nový plán

Starbucks Coffee
Starbucks Coffee
Foto: EuroZprávy.cz

Londýn/New York - Británie by měla zavést poplatky na jednorázové kelímky na kávu ve výši 25 pencí (asi sedmi korun), případně kelímky úplně zakázat, pokud nebudou do roku 2023 splněny recyklační cíle.

Prohlásil to dnes výbor pro životní prostředí britské Dolní sněmovny. V Británii se každoročně spotřebují asi 2,5 miliardy papírových kelímků, přitom jen jeden ze 400 kusů je recyklován.

Většina lidí se mylně domnívá, že jednorázové kelímky se vesměs recyklují, ale tak to není. Typický kelímek je vyroben z kartónu a je vyztužen tenkou plastovou vrstvou, která zajišťuje pevnost kelímku a udržuje teplotu nápoje. Zásadně ale komplikuje recyklaci, protože rozdělení materiálů je nákladné.

V Británii recyklují kelímky jen čtyři závody. Jelikož o tomto problému lidé nevědí, házejí kelímky do tříděného odpadu, tím ho kontaminují a celý proces recyklace dále zdražují. V USA skončí na skládce 60 miliard kelímků.

Navrhovaná daň by zdražila průměrný kelímek kávy o zhruba deset procent, což je problém v zemi, kde inflace převyšuje tři procenta a životní úroveň jde dolů. Někteří obchodníci nabízejí zákazníkům slevy, pokud si přinesou vlastní šálek. Jak Starbucks, tak Costa Coffee jim účtují o 25 pencí méně. Úspěšní však jsou u jednoho až dvou procent konzumentů.

Témata:  Velká Británie Starbucks Coffee

Související

Aktuálně se děje

24. dubna 2025 16:35

24. dubna 2025 15:39

Nový vliv na počasí v Česku. Meteorologové upřesnili varování před bouřkami

V Česku se dnes opět vyskytují bouřky. Meteorologové přitom dopředu upozorňovali, že budou jiné než ty pondělní. Nad Německem se nicméně vytvořila tlaková níže, která dále ovlivnila čtvrteční počasí v Česku. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Demonstrace v Bratislavě (24.4.2025)

Slováci proti "ruskému" zákonu. Protesty po celé zemi míří na kontroverzní novelu

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.