Na uspořádání pracovní večeře se oba politici dohodli na okraj summitu EU v prosinci. Stalo se tak jen krátce poté, co EK po měsících neúspěšných diskusí v prosinci oznámila, že podle ní v Polsku hrozí vážné porušení vlády práva.

Komise 20. prosince poprvé v historii spustila vůči členské zemi unie postup podle příslušných ustanovení unijní smlouvy týkajících se možného porušování základních evropských hodnot.

Zahájení řízení předcházely dva roky opakovaných snah o dialog s Varšavou, které se týkaly především polské reformy soudního systému. Komise se nakonec v prosinci obrátila na ostatní členské země EU, aby posoudily, zda v Polsku je skutečně právní stát v ohrožení. Státy by se měly věcí poprvé zabývat ještě tento měsíc.

Celý proces může posléze teoreticky vyústit v to, že další státy EU se rozhodnou Varšavu zbavit hlasovacích práv. Je to však nepravděpodobné, neboť Maďarsko už dalo najevo, že při hlasování o věci, kdy je potřeba jednomyslné rozhodnutí všech zemí EU, své polské kolegy podpoří.