Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američtí senátoři vydali obsáhlou zprávu o ruském vměšování v evropských zemích

Budova Kapitolu, (autor Martin Falbisoner)
Budova Kapitolu, (autor Martin Falbisoner)
Foto: Wikimedia Commons

Washington - Zpráva skupiny amerických demokratických senátorů tvrdí, že Rusko se ve stále větší míře vměšuje do záležitostí evropských zemí. Volební procesy v Británii, Francii a Německu se prý staly terčem hackerů, internetových trollů a extremistických politických skupin podporovaných Moskvou. Zpráva vyzývá obě hlavní politické strany USA, aby pomáhaly evropským státům čelit ruské agresi.

Zpráva, o které dnes informovala agentura AP, je založena na informacích z veřejných zdrojů a na sděleních zahraničních diplomatů a vládních činitelů. Dokument mapuje ruské vměšování v devatenácti evropských státech. Česká republika ani Slovensko mezi nimi nejsou.

Zhruba dvousetstránkový dokument sestavili členové zahraničního výboru Senátu za Demokratickou stranu, žádný republikán pod ním podepsán není, uvádí americká agentura.

"Zatímco prezident Trump je nečinný, (ruský prezident Vladimir) Putin dál zdokonaluje svůj asymetrický arzenál a vyhledává budoucí možnosti, jak rozvrátit systém vlády a rozmělnit podporu demokratických a mezinárodních institucí, které Spojené státy a Evropa budovaly v minulých 70 letech," píše se v materiálu.

Podle AP podává dokument bezútěšný pohled na evropské státy vystavené ruskému vlivu. Upozorňuje na léta kybernetických útoků, dezinformací, tajných operací v sociálních sítích, financování marginálních politických skupin, korupce a dokonce vražedných útoků a vojenských operací, které destabilizovaly rodící se demokratické režimy na Ukrajině a v Gruzii.

Dokonce volby ve státech jako Británie, Francie a Německo se údajně staly terčem Moskvy, píše se ve zprávě. Menší země, jako Finsko a Estonsko, reagovaly na podobné vměšování rychle a často efektivně.

Zpráva, kterou vypracoval tým vedený senátorem Benem Cardinem, vyzývá americkou vládu, aby zvýšila objem pomoci, kterou poskytuje na podporu demokracie v Evropě. Měla by veřejně informovat o jakémkoli případu organizovaného zločinu a korupce s vazbou na prezidenta Putina.

Podle agentury AP jde o první kongresový dokument, který podává zevrubnou a detailní informaci o destabilizačních aktivitách Ruska ve světě. 

Témata:  USA Rusko volby

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 15:05

Svatopetrské náměstí se plní věřícími. Zaznělo první datum rozloučení s papežem Františkem

Dnešní ráno přineslo smutnou zprávu – papež František zemřel ve věku 88 let. Informaci potvrdil Vatikán v oficiálním prohlášení vydaném kolem půl desáté dopoledne, podle kterého pontifik skonal ve svém vatikánském sídle v 7:35 středoevropského letního času. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.