Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papež se v Chile zastal domorodců a odsoudil zneužívání dětí

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Santiago de Chile - Papež František dnes na návštěvě Chile vyjádřil bolest a hanbu nad sexuálním zneužíváním dětí, kterého se dopustili místní církevní představitelé. Podle papeže je také potřeba naslouchat domorodcům, na které se často zapomíná.

Sexuální skandál propukl v roce 2010 a podkopal vážnost katolické církve v zemi. Zároveň dnes papež vyzval k respektu vůči právům a kultuře domorodých obyvatel země, "aby se neztratila část identity a bohatství tohoto národa."

Domorodci Araukánci (Mapuči) bojují s vládou o území, jež si nárokují po dávných předcích.

Papežova slova jsou jeho prvním oficiálním prohlášením po pondělním příjezdu do Chile. František hovořil v přítomnosti prezidentky Michelle Bacheletové a dalších chilských představitelů i zahraničních diplomatů.

Témata:  Papež František Chile pohlavní zneužívání dětí

Související

Aktuálně se děje

1. července 2025 10:10

Usmíření je konečně na obzoru. Hvězdy z klanu Vondráčkových na jednom pódiu

Všichni dobře víme, že Helena Vondráčková je tetou Lucie Vondráčkové. Také se ale ví, že rodinné vztahy jsou pošramocené, protože prvně jmenovaná dokonce vedla soudní spor se svým bratrem, otcem Lucie. Nyní se ale objevil náznak usmíření. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy