Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německý politik chce zavést studentské výměnné pobyty mezi východem a západem země

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín - Téměř třicet let po znovusjednocení Německa prý obyvatelé někdejší NDR a bývalého západního Německa o sobě vzájemně příliš nevědí. Durynský ministr školství a kultury Helmut Holter proto přišel s návrhem, aby němečtí žáci z východu země vyráželi sbírat zkušenosti na západ a opačně.

"Nepotřebujeme školní výměnné projekty jen s Polskem či Francií, ale i mezi Lipskem a Stuttgartem," uvedl Holter.

Zkušenosti nasbírané na druhé straně někdejší německo-německé hranice by podpořily porozumění v německé společnosti, myslí si Holter, člena strany Levice, která vznikla v roce 2007 sloučení postkomunistické PDS s další levicovou stranou.

S nadšením se ale Holterův návrh příliš nesetkal. Kritizoval ho například jeho rezortní kolega ze spolkové země Sasko-Anhaltsko, jejíž území bylo stejně jako to durynské před rokem 1990 součástí NDR. "Osmadvacet let po znovusjednocení Německa bychom neměli budovat nové ideologické zdi tam, kde dávno žádné nejsou," uvedl Marco Tullner (CDU).

Podle něj už nyní existuje řada projektů mezi žáky ze škol v různých spolkových zemích a to, zda tyto země kdysi ležely na západní či východní straně železné opony, při nich není důležité.

Témata:  Německo NDR školství

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.