Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americká aukční síň dražila Hilterův luxusní mercedes, nikdo ho nekoupil

Äukce
Äukce
Foto: Pixabay

Scottsdale (USA) - Aukční síň Worldwide Auctioners dala do dražby Hitlerův luxusní kabriolet Mercedes-Benz 770K. Nikdo však nebyl ochoten zaplatit ani minimální požadovanou cenu deset milionů dolarů (208 milionů Kč).

Za černý mercedes, v němž se kromě Hitlera vezl při návštěvě Německa například italský fašistický diktátor Benito Mussolini, byl jeden zájemce ochoten dát maximálně sedm milionů dolarů. Deset procent z prodejní ceny přitom mělo jít na vzdělávací program o holokaustu.

Vozy Mercedes-Benz 770K se vyráběly ve 30. letech minulého století a tento konkrétní kus si objednal se speciálními požadavky Hitler. Jde sice o kabriolet, ale automobil je jinak vybaven neprůstřelným sklem i pancéřováním ve dveřích, zadní části a v podlaze.

V roce 1945 supermercedes zabavila americká armáda, která ho používala ve Francii. Následující rok se vůz stal soukromým majetkem a byl převezen do USA. Tam ho majitel půjčoval na různé přehlídky, například válečných veteránů. V roce 2004 zakoupil Hitlerův mercedes evropský majitel spolu s další dvacítkou vozů této značky.

V červnu 2016 se v Mnichově vydražil jeden pár Hitlerových ponožek za zhruba 21.000 dolarů (436.000 Kč). V roce 2011 se v aukci v Británii prodalo za 3000 dolarů (přes 62.000 Kč) Hitlerovo ložní prádlo s vyšívanými svastikami a diktátorovými iniciálami, letos v únoru pak v USA vydražili za 243.000 dolarů (5,1 milionu Kč) Hitlerův telefon.

Témata:  aukce Adolf Hitler USA

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2025 21:52

Trump si nebral servítky. Ukrajincům vyčetl, že nejsou vděční Americe

Americký prezident Donald Trump se zřejmě opět dostává do konfliktu s ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. V nedělním příspěvku na sociální síti obvinil Kyjev z nevděčnosti v souvislosti s americkými snahami o ukončení války na Ukrajině. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Donald Trump

Trump připustil pokrok v otázce míru na Ukrajině. Nadšení ale mírní

Americký prezident Donald Trump se v pondělí vyjádřil k progresu v diplomatických jednáních ohledně míru na Ukrajině. Trump naznačil, že se v pozadí může odehrávat "něco dobrého". Podrobnosti ale neprozradil. O pokroku nicméně mluvil už po nedělních rozhovorech ve Švýcarsku americký ministr zahraničí Marco Rubio.