Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vydražila se vzácná Bible z Gutenbergovy dílny, hodnota je ohromující

Bible
Bible
Foto: Pixabay

Bible vytištěná tiskařským lisem z doby vynálezce knihtisku Johannese Gutenberga se v pondělí v Hamburku vydražila za 1,050.000 eur (zhruba 26,8 milionu korun).

Dvousvazkovou publikaci z roku 1462 získal soukromý švýcarský sběratel, sdělila aukční síň Ketterer Kunst. Podle její mluvčí jde o nejdražší bibli, jaká kdy byla v Německu vydražena.

Aukční dům hodnotu bible odhadoval na milion eur. "Biblia latina Johannese Fusta a Petera Schöffera, přímých nástupců Johannese Gutenberga, je absolutní mistrovské dílo, které bylo vytištěno ještě za života vynálezce knihtisku," uvedla aukční síň.

Johannes Gutenberg, který se narodil kolem roku 1400 a zemřel v roce 1468, vnesl revoluci do způsobu výroby knih.

Jen sedm let po vzniku slavné Gutenbergovy latinské bible vytiskl jeho žák Peter Schöffer pod novým majitelem tiskárny Johannesem Fustem bibli s modernějším písmem. Exemplář vytištěný na pergamenu je co do zručnosti zpracování srovnatelný s Gutenbergovou biblí, poznamenala agentura DPA.

Témata:  dražby aukce bible Německo

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

film Drømmer

Vítězem Berlinale se stal norský snímek Drømmer

Norský film Drømmer (Sny) režiséra Daga Johana Haugeruda získal na 75. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale hlavní cenu – Zlatého medvěda za nejlepší film. Snímek vypráví příběh dospívající Johanny, která se zamiluje do své učitelky, avšak její city nejsou opětovány. Na popud matky a babičky své představy promítne do románu. Film je třetí částí Haugerudovy trilogie o lásce a sexualitě a byl jedním z devatenácti soutěžních snímků.