reklama

Počet Venezuelanů prchajících do Kolumbie v uplynulých šesti měsících vzrostl o 62 procent. S odkazem na sdělení kolumbijské vlády o tom informuje BBC.

Kolumbijská pohraniční policie na hranicích s Venezuelou poskytuje migrantům léky, střechu nad hlavou a jídlo. Vysoký počet nově příchozích lidí je nicméně zátěží pro kolumbijské úřady. V Kolumbii žije legálně jen asi 126.000 Venezuelanů a 69.000 má humanitární vízum, které Kolumbie vydává od loňského července.

Speciální migrační doklad na nákup potravin loni každý den využilo průměrně asi 30.000 Venezuelanů. V Kolumbii se zároveň rozrostl černý trh, na kterém pašeráci Kolumbijcům prodávají dotované venezuelské zboží.

Generální tajemník OSN António Guterres minulý týden oznámil, že OSN je kvůli vysokému počtu migrantů připravena poslat do Kolumbie humanitární pomoc.

Začátkem tohoto měsíce způsobila venezuelská vláda chaos nařízením, aby obchodníci snížili ceny pěti desítek druhů základních potravin. Tyto ceny musejí udržovat na nízké úrovni, která je ale tak nízko, že obchodníci nemají na to, aby nakupovali nové zboží.

reklama