Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Severní Korea vyšle do společného olympijského týmu 22 sportovců

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Lausanne/Soul - KLDR vyšle na zimní olympiádu v jihokorejském Pchjongčchangu 22 sportovců, kteří budou spolu se zástupci Jižní Koreje startovat pod jednotnou vlajkou. Obě země navíc postaví společný tým hokejistek.

Dohodli se na tom dnes představitelé národních olympijských výborů Jižní Koreje a KLDR v Lausanne, kde jejich schůzku řídil šéf Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach.

Dohoda má i velký diplomatický význam. Může pomoci uvolnit napětí na Korejském poloostrově. KLDR vyšle do sousední země, s níž je od vzájemného konfliktu z let 1950-1953 technicky stále ve válečném stavu, 22 reprezentantů, kteří budou soutěžit ve třech sportech a pěti disciplínách. Kromě toho bude součástí výpravy i 24 trenérů a činovníků a 21 zástupců médií.

Ve společném týmu hokejistek bude figurovat 12 hráček z KLDR a 23 z Jižní Koreje. Společný korejský tým se v olympijských soutěžích představil naposledy před 70 lety. Od té doby jednotné týmy na velké sportovní akci startovaly pouze v roce 1991 na mistrovství světa ve stolním tenisu a mistrovství světa fotbalistů do 20 let.

Kromě hokejistek se zástupci KLDR objeví ještě v krasobruslení, v běhu na lyžích, sjezdovém lyžování a v rychlobruslení na krátké dráze.

Témata:  Severní Korea Jižní Korea olympiáda

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.