Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Automobilky hasí skandál: Škodlivost emisí se testovala i na lidech

Německo
Německo
Foto: Pixabay

Berlín - Podle informací deníku Süddeutsche Zeitung se škodlivost automobilových emisí v minulosti netestovala jen na opicích, ale dokonce i na lidech. Společnost Daimler výzkum na lidech tvrdě odsoudila a oznámila, že vyšetří, jak k tomu došlo.

Na konci minulého týdne se ukázalo, že Evropské výzkumné sdružení pro životní prostředí a zdraví v dopravním sektoru (EUGT), které v roce 2007 založila trojice německých automobilek spolu s firmou Bosch, testovalo škodlivost emisí naftových vozů na opicích. Nyní je zřejmé, že předmětem testů byli také lidé.

Ve zprávě o činnosti sdružení za roky 2012 až 2015 totiž stojí, že EUGT na doporučení své rady "podpořilo krátkodobou inhalační studii oxidu dusičitého u zdravých lidí". Různé koncentrace oxidu dusičitého (NO2) se pak testovaly na 25 lidech, přičemž nebyla "prokázána žádná reakce na vdechnutý NO2". Neprokázaly se údajně ani žádné zánětlivé dopady NO2 na dýchací cesty.

V době, kdy se testy uskutečnily, už Bosch nebyl členem výzkumného sdružení, trojice automobilek ale ano. Postup EUGT podle firmy Daimler odporuje jejím hodnotám a etickým principům.

Témata:  emise Německo ekonomika

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.