Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lépe chraňte čistý vzduch nebo půjdete k soudu, vyhrožuje eurokomise. Problémy má i Česko

Evropská unie, ilustrační foto
Evropská unie, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Brusel/Praha - Pokud členské země EU bezodkladně neodstraní své nedostatky v ochraně čistého ovzduší, nebude Evropská komise váhat s právními kroky vůči nim. Pozváni byli na dnešek do Bruselu nejen zástupci ČR, ale také Německa, Španělska, Francie, Itálie, Maďarska, Rumunska, Slovenska a Británie.

"Slyšeli jsme dnes některé pozitivní nápady. Ale na první pohled nestačí ke změně celkového obrázku. Bez nových a funkčních opatření nebudou v mnoha případech standardy kvality ovzduší dodržovány po řadu měsíců i let, někdy i po roce 2020," upozornil komisař pro životní prostředí Karmenu Vella.

Komise chce podle něj s devítkou zemí spolupracovat a pomoci jim splnit limity, které se samy zavázaly dodržovat a kterých měly dosáhnout v letech 2005 a 2010. Limity se týkají klíčových znečišťujících látek, jako je oxid dusičitý (NO2) či prachové částice.

"Ještě dnes, v roce 2018, umírá každý rok předčasně 400.000 lidí kvůli rozsáhlému a výraznému zanedbávání tohoto problému," podotkl Vella. V Česku je to okolo 4000 úmrtí ročně.

Náměstek českého ministra životního prostředí Vladislav Smrž po schůzce ČTK řekl, že komise s Českem problém řeší už několik let a naposledy do Prahy poslala své takzvané "odůvodněné stanovisko".

V Česku jsou místně - a to jen na třech místech v zemi - překračovány denní limity pro koncentrace oxidu dusíku, který pochází nejčastěji z automobilové dopravy a velké energetiky, a limity na koncentrace prachových částic (PM10), které v ČR do ovzduší vypouštějí nejvíce lokální topeniště.

Smrž připomněl, že Česko bude investovat devět miliard korun do výměny 80.000 až 100.000 kotlů na moderní. V dopravě se Česko soustředí na podporu veřejné dopravy. "My potřebujeme komisi v tom, aby přestala extenzivně vykládat například směrnici EIA (o posuzování vlivu na životní prostředí), aby nám to nekomplikovalo výstavbu významných obchvatů ,jako je Praha, Frýdek-Místek, Brno. A mohli jsme také stavět železnice. Potřebujeme pomoc s filtry prachových částic v autech, protože se jedná o legislativu na evropské úrovni," doplnil.

Témata:  EU Evropská komise (EK) Česká republika

Související

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 20:10

Muž na drogách najížděl do lidí na Tachovsku. Skončil v rukou policie

Policie se zabývá řáděním muže, který na Tachovsku svým jednáním ohrozil hned několik osob. Jen zázrakem se nikomu nic nestalo. Podezřelý byl obviněn z pokusu o těžké ublížení na zdraví a z poškození cizí věci, policisté žádají o jeho vzetí do vazby. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Donald Trump

Trumpa už se bojí i Světová banka. Více, než extrémního počasí

Světová banka mírní svou dříve hlasitou podporu klimatických opatření v době, kdy administrativa prezidenta Donalda Trumpa zvažuje omezení podpory mezinárodních organizací a financování klimatických programů. Ačkoliv klimatické financování tvoří 45 % ročního objemu půjček banky, mnohem více teď stojí o to, aby si zachovala podporu USA.