Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéf Sněmovny Vondráček v Bruselu ujišťoval o proevropské orientaci Česka

Evropská Unie
Evropská Unie
Foto: European Union

Brusel - Šéf Poslanecké sněmovny Radek Vondráček dnes jednal v Bruselu. Opakovaně zdůrazňoval trvající proevropské směřování České republiky.

Vondráčkova návštěva v Evropské komisi, která vyvrcholila schůzkou s jejím předsedou Jeanem-Claudem Junckerem, přišla pouhý den poté, co v Bruselu v zásadě obdobné kolečko seznamovacích jednání absolvoval Andrej Babiš, český premiér v demisi a Vondráčkův stranický kolega v hnutí ANO. Juncker od Babiše také dostlat jeho knihu „O čem sním, když náhodou spím".

„Prezentoval jsem stávající sněmovnu i svoje hnutí. Protože třeba pro některé lidi v Bruselu ještě pořád... Neříkám, že bychom nebyli čitelní, ale dostávají různé informace," řekl po schůzkách ČTK Vondráček. I Babiš si v pondělí v rozhovorech pro evropská média stěžoval na to, že je vnímán jako populistický politik, varoval naopak, že euroskepticismus v ČR poroste, pokud Brusel nezmění svůj přístup.

Šéf Sněmovny upřesnil, že s Junckerem si vysvětlili, že Česko zastává proevropskou pozici a že je to pro ČR úplně základní věc. „Chápu, že jsou u nás subjekty, které volají po referendu a tak dále. Ujistili jsme ho ale, že ten hlavní proud je jiný," popisoval Vondráček.

Juncker se podle šéfa české sněmovny zajímal i o české prezidentské volby a zmínil se o tom, že prezidenta Miloše Zemana zná dlouhou dobu a vždy jej pokládal za svého přítele.

Evropská komise a ČR mají podle Vondráčka společný zájem najít řešení konfliktu okolo migračních kvót. O reformě unijního azylového systému už od jara 2016 státy EU neúspěšně vyjednávají, premiéři a prezidenti dali na nalezení shody čas do poloviny roku. Babiš v pondělí naznačoval, že věc bude možná trvat i déle.

O migrační problematice Vondráček ostatně už odpoledne hovořil také s místopředsedkyní Evropského parlamentu Mairead McGuinnessovou. „Já ji seznámil s usnesením sněmovny, které se nějakým způsobem vymezuje vůči kvótám. Ona mi řekla svou představu o solidaritě, a že bychom se měli podílet," řekl Vondráček s tím, že podle Prahy by mělo být řešení společné.

S prvním místopředsedou komise Fransem Timmermansem se Vondráček kromě migračních témat bavil také o postupu komise vůči Polsku.

Předseda české sněmovny se dnes sešel též s Guyem Verhofstadtem, šéfem liberální frakce ALDE v Evropském parlamentu. Do ní v evropské politice patří také Vondráčkovo a Babišovo Hnutí Ano. Verhofstadt se podle šéfa české sněmovny zajímal o českou politiku, není vyloučena jeho další návštěva v ČR.

Témata:  Evropská komise (EK) Jean-Claude Juncker Guy Verhofstadt Radek Vondráček EU

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.