Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslední královská rezidence v USA v ohrožení? Havajská princezna bojuje o majetek

Havajské ostrovy
Havajské ostrovy
Foto: Pixabay

Honolulu - Na Havaji v těchto dnes zuří neobvyklá právní bitva. Poslední havajská princezna Abigail Kinoiki Kekaulike Kawananakoaová (91) se dostala do problémů, které ohrožují financování okázalého paláce v Honolulu, jediné královské rezidence na území USA.

Kawananakoaová nemá v USA panovnický status, mnozí Havajané ji ale uctívají jako dědičku místních monarchistických tradic. Královský palác v centru Honolulu se stal muzeem a turistickou atrakcí. Provoz v posledních šesti letech financovala princezna Abigail, která zbohatla díky dostihovým koním a realitnímu byznysu.

O její majetek se ale teď podle agentury AP vede právní bitva. Její advokát požádal soud, aby majetek mohl spravovat, protože nekorunovaná dědička trůnu je prý po mrtvici a není svéprávná. Soud jeho žádosti vyhověl. Abigail se ale brání, protože je prý zdravotně fit. Na důkaz pojala za manželku svou 64letou přítelkyni Veroniku Gailovou Worthovou. Ke kontu ale přístup nemá a palác v Honolulu přežívá z finančních zásob.

Kawananakoaová je vnučkou Davida Kawananakoy, posledního jmenovaného následníka havajského trůnu. Kontroluje ale nemalý majetek a její stoupenci se obávají, že ten se může dostat do nesprávných rukou.

Havaj přestala být královstvím před 125 lety, kdy na souostroví vstoupily intervenční jednotky USA po sporu mezi tehdejší panovnicí a americkými plantážníky. V roce 1898 Washington Havaj anektoval, státem USA se souostroví stalo v roce 1959.

Témata:  Havajské ostrovy USA EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

27. dubna 2025 18:30

Den, kdy se definitivně rozpadla Jugoslávie. Roku 1992 odstartovalo učiněné peklo

Vyhlášení Svazové republiky Jugoslávie dne 27. dubna 1992 bylo zoufalým pokusem Srbska a Černé Hory udržet moc nad rozpadající se federací. Následovala série krvavých válek, etnických čistek a izolace. NATO nakonec po několika letech utrpení zasáhlo. Ne z humanistického idealismu, ale ze strachu před šířením chaosu a ztrátou vlivu na Balkáně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy