reklama

Kawananakoaová nemá v USA panovnický status, mnozí Havajané ji ale uctívají jako dědičku místních monarchistických tradic. Královský palác v centru Honolulu se stal muzeem a turistickou atrakcí. Provoz v posledních šesti letech financovala princezna Abigail, která zbohatla díky dostihovým koním a realitnímu byznysu.

O její majetek se ale teď podle agentury AP vede právní bitva. Její advokát požádal soud, aby majetek mohl spravovat, protože nekorunovaná dědička trůnu je prý po mrtvici a není svéprávná. Soud jeho žádosti vyhověl. Abigail se ale brání, protože je prý zdravotně fit. Na důkaz pojala za manželku svou 64letou přítelkyni Veroniku Gailovou Worthovou. Ke kontu ale přístup nemá a palác v Honolulu přežívá z finančních zásob.

Kawananakoaová je vnučkou Davida Kawananakoy, posledního jmenovaného následníka havajského trůnu. Kontroluje ale nemalý majetek a její stoupenci se obávají, že ten se může dostat do nesprávných rukou.

Havaj přestala být královstvím před 125 lety, kdy na souostroví vstoupily intervenční jednotky USA po sporu mezi tehdejší panovnicí a americkými plantážníky. V roce 1898 Washington Havaj anektoval, státem USA se souostroví stalo v roce 1959.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama