Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslední královská rezidence v USA v ohrožení? Havajská princezna bojuje o majetek

Havajské ostrovy
Havajské ostrovy
Foto: Pixabay

Honolulu - Na Havaji v těchto dnes zuří neobvyklá právní bitva. Poslední havajská princezna Abigail Kinoiki Kekaulike Kawananakoaová (91) se dostala do problémů, které ohrožují financování okázalého paláce v Honolulu, jediné královské rezidence na území USA.

Kawananakoaová nemá v USA panovnický status, mnozí Havajané ji ale uctívají jako dědičku místních monarchistických tradic. Královský palác v centru Honolulu se stal muzeem a turistickou atrakcí. Provoz v posledních šesti letech financovala princezna Abigail, která zbohatla díky dostihovým koním a realitnímu byznysu.

O její majetek se ale teď podle agentury AP vede právní bitva. Její advokát požádal soud, aby majetek mohl spravovat, protože nekorunovaná dědička trůnu je prý po mrtvici a není svéprávná. Soud jeho žádosti vyhověl. Abigail se ale brání, protože je prý zdravotně fit. Na důkaz pojala za manželku svou 64letou přítelkyni Veroniku Gailovou Worthovou. Ke kontu ale přístup nemá a palác v Honolulu přežívá z finančních zásob.

Kawananakoaová je vnučkou Davida Kawananakoy, posledního jmenovaného následníka havajského trůnu. Kontroluje ale nemalý majetek a její stoupenci se obávají, že ten se může dostat do nesprávných rukou.

Havaj přestala být královstvím před 125 lety, kdy na souostroví vstoupily intervenční jednotky USA po sporu mezi tehdejší panovnicí a americkými plantážníky. V roce 1898 Washington Havaj anektoval, státem USA se souostroví stalo v roce 1959.

Témata:  Havajské ostrovy USA EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.