Evakuace byla zahájena krátce po návratu obyvatel do nedalekého města Lahaina, jehož bloky byly kompletně zničeny ohněm. Tento požár představuje nejhorší přírodní katastrofu v historii Havajských ostrovů s celkem 80 oběťmi. Stále jsou stovky lidí nezvěstných, což může číslo obětí ještě zvyšovat, oznámila BBC.

Hasiči podle místních úřadů stále pokračují v boji s ohněm, který zatím není úplně pod kontrolou. I když je dálnice vedoucí ven z města Lahaina otevřená, lidem se doporučuje se této oblasti vyhnout kvůli škodlivým zplodinám ve vzduchu. Naopak vstup na západní část ostrova, včetně města Kaanapali, je nyní omezen.

V pátek večer místního času se v evakuačních střediscích nacházelo 1418 osob. Úřady organizují distribuci potravin a pomáhají lidem, kteří přišli o své domovy. Veřejnost byla vyzvána, aby zasílala pouze textové zprávy, aby nedocházelo ke zbytečnému zahlcení sítě hovory. Toto sdělení bylo zveřejněno úřady na Maui ve svém posledním prohlášení.

Rozsáhlý požár na Maui způsobil značné škody především v historickém městě Lahaina, které bylo v 19. století hlavním městem Havajského království. Mezi jeho cenné ztráty patří i kostel Waiola (dříve Wainee) starý 200 let, na jehož hřbitově jsou pohřbeni králové a královny Havajských ostrovů.