reklama

Podle Pamfilovové se Peskov svého prohřešku dopustil při pondělním setkání s novináři. Výtku doprovodila varováním, že podobné jednání se nesmí opakovat. 

Problematický výrok šéfka komise neupřesnila, podle dostupných informací ale jde o reakci na dotaz žurnalistů, zda Kreml považuje opozičního vůdce Alexeje Navalného za politickou hrozbu pro hlavu státu. Navalnyj vzhledem k pravomocnému podmíněnému trestu na prezidenta kandidovat nesmí.

"Sotva může někdo pochybovat o tom, že Putin je absolutním vůdcem veřejného mínění, absolutním vůdcem politického Olympu, jemuž v dané etapě sotva může někdo vážně konkurovat," odpověděl na dotaz novináře Peskov.

Mluvčí se dnes za svá slova omluvil a ujistil volební komisi, že se podobných výroků vystříhá. Naznačil nicméně, že si o výtce myslí své.

Okřiknutí vlivného Putinova mluvčího, o němž se občas spekuluje jako o budoucím šéfovi ruské diplomacie, rozčeřilo zatím poklidnou atmosféru ruské volební kampaně. Volební komise sice už zaregistrovala několik desítek stížností na neregulérní boj kandidátů. Dnes například odmítla jako neoprávněnou stížnost na nelegální agitaci ve prospěch Putina v Tambovské oblasti jihovýchodně od Moskvy.

reklama