Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německý ministr dopravy odsoudil testy automobilek na zvířatech

BMW
BMW
Foto: BMW

Berlín - Testy škodlivosti emisí naftových vozů na opicích financovalo Evropské výzkumné sdružení pro životní prostředí a zdraví v dopravním sektoru (EUGT), které v roce 2007 založily automobilky Volkswagen, BMW a Daimler spolu s firmou Bosch. Německý ministr dopravy Christian Schmidt (CSU) to dnes označil za skandál.

Pokusu, který se uskutečnil ve Spojených státech, bylo podrobeno deset opic, které musely ve skleněných klecích čtyři hodiny vdechovat automobilové zplodiny. EUGT kromě toho dopad různých koncentrací oxidu dusičitého (NO2) zkoumala i na lidech, i když výrazně jiným způsobem než na opicích.

"Je to absolutně nepřijatelné etické pochybení. Chybí mi pro to jakékoliv pochopení," řekl poslancům Schmidt. Německé automobilky podle něj kvůli kauze přišly o další část důvěryhodnosti, kterou můžou zpět získat jen změnami a transparentním chováním.

Zelení dnes testy označili za odporné a bezohledné a Levice hovořila o nepřetržité sérii skandálů. Sociální demokraté zase vyslovili požadavek, aby byl zaveden registr lobbyistů, což by podle nich podobným případům mohlo zabránit.

Současná kauza není jediná, která je pro automobilky problematická. Evropské úřady vyšetřují údajná dlouholetá kartelová ujednání německých výrobců Volkswagen, BMW, Daimler, Audi a Porsche. Magazín Spiegel informoval, že tyto automobilky čelí i podezření, že se domlouvaly na stejných podmínkách pro nákup oceli, čímž se podle německých úřadů provinily proti hospodářské soutěži.

Témata:  automobilový průmysl Německo opice BMW

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 21:47

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy