Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Drony, bomby a vyhoštění. Jak se svět ve 21. století připravuje na olympiádu?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Na únorových zimních olympijských hrách čekají fanoušky i sportovce mimořádná sportovní opatření. Pořadatelé se obávají nepřátelských dronů, teroristů, ale i vlastních občanů. O problematice píše server Defense One.

Zimní olympijské hry v Jižní Korei se rychle blíží. Pořadatelé tak musí kromě organizačních věcí řešit ještě jednu důležitou věc - bezpečnost. Spolu s rozvojem nových technologií stoupá i riziko, že některé z nich mohou být použitý například k teroristickým útokům.

Jedním takový příkladem jsou drony. Vzhledem k napětí na Korejském poloostrově neponechávají Jihokorejci nic náhodě a připravují rozsáhlá opatření.

Proti dronům chtějí pořadatelé použít opět drony. Obávají se totiž, že malá bezpilotní letadla by mohla nést například výbušniny. Jihokorejci už si zásah proti nepřátelskému dronu vyzkoušeli. Během nedávného cvičení sestřelili dron, který podle cvičebního scénáře hodlal právě za pomocí bomby zaútočit na autobus se sportovci.

Jižní Korea se ale na používání dronů zaměřila již dávno před olympiádou. Země patří mezi světovou špičku ve využívání průzkumných bezpilotních letadel. A pozadu nejsou ani jejich severní sousedé. Odhaduje se, že Severní Korea vlastní okolo tisícovky vlastních dronů. Ty může využít k různým chemický a bombovým útokům.

Organizátoři se ale při zajištění bezpečnosti her nezaměřují pouze na drony. Během prosince například jihokorejské úřady ze země vyhostily 17 cizinců, jelikož hrozilo že by mohli plánovat útoky.

Účast severokorejských sportovců na hrách na druhou stranu snižuje riziko, že by Kim Čong-unův režim podnikl během her ozbrojený útok. Na pozoru se ale naopak musejí Jihokorejci mít před domácími extremisty. Existuje totiž nebezpečí že by se mohli pokusit napadnou severokorejskou výpravu.

Témata:  Jižní Korea Drony terorismus olympiáda

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.