reklama

Právní zástupce Michael Melkersen, který v aféře dieselgate zastupuje celkem 300 klientů, se v dokumentu televize Netflix s názvem Dirty Money (Špinavé peníze) pokusil v narážce na nejnovější skandál VW v souvislosti s testováním výfukových zplodin na opicích přirovnat testy dieselových emisí prováděné Volkswagenem k plynování Židů za druhé světové války.

Americká divize VW proto zažádala v pátek večer místního času o odklad procesu u příslušného soudu ve virginském městě Fairfax. Podle jejího názoru není ve stávající atmosféře spravedlivý proces možný.

Firma již za falšování měření emisí ve svých vozech vyplatila podvedeným zákazníkům miliardy. V USA dostane většina z téměř 600.000 majitelů dotčených koncernových dieselů odškodné 5100 až 10.000 dolarů (zhruba 130.000 až 255.000 Kč).

Stále ale vede soudní spory s jednotlivými klienty, kteří se nepřipojili k hromadné žalobě. První z nich má začít 26. února. Majitel vozu Jetta po VW požaduje 725.000 dolarů (14,7 milionu Kč). "Je to další zoufalý pokus společnosti VW oddálit spravedlnost pro oběti podvodů," komentoval podání žádosti o odklad Melkersen agentuře DPA.

reklama