Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Archeologové pátrají po mumii kněžky Hetpet: U pyramid objevili 4400 let starou hrobku

Egypt
Egypt
Foto: Pixabay

Káhira - Archeologové objevili nedaleko pyramid v Gíze pohřební komoru starou 4400 let. Vybudována byla pro kněžku Hetpet, která žila za doby vlády páté dynastie v období Staré říše.

Pohřební komoru archeologové našli při vykopávkách západně od Cheopsovy (Chufuovy) pyramidy. Postavena byla z hliněných cihel a ozdobená je dobře zachovalými nápisy a kolorovanými kresbami, které zpodobňují kněžku Hetpet na honu či při rybolovu. Na kresbách je několikrát zpodobněna také opice, která byla v době páté dynastie oblíbeným domácím mazlíčkem.

Podle archeologa Mustafy Vazírího, který vykopávky vedl, je oblast, ve které se hrobka kněžky Hetpet našla, "velmi slibná". "Očekáváme, že toho najdeme víc," řekl agentuře AP. Podle Vazírího by se mohla na území nekropole najít dokonce ještě jedna hrobka samotné kněžky Hetpet. Artefakty, které jí patřily, se v této oblasti našly už v roce 1909 a byly tehdy převezeny do muzea v Berlíně. Hetpetinu mumii se však zatím objevit nepodařilo.

Místo, kde byla hrobka staroegyptské kněžky vykopána, se nachází nedaleko staveniště, na kterém vzniká nové muzeum. V něm bude umístěna řada vzácných exponátů včetně těch nalezených v hrobce faraona Tutanchamona. První část muzea by se měla otevřít ještě letos, celé by mělo být hotové v roce 2022.

Témata:  Egypt archeologie historie

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.