reklama

Atény a Skopje se v posledních týdnech pokoušejí uzavřít dohodu, podle které by balkánská republika mohla přidat k označení Makedonie přívlastek Nová, Severní, Vardarská či Horní. Demonstranti, kteří se do hlavního města sjeli podle agentury Reuters v autobusech z různých částí Řecka, ale použití slova Makedonie v jakémkoli budoucím jménu sousední země odmítají.

Statisíce demonstrantů s řeckými vlajkami a transparenty, kterým dominovaly nápisy se slovem Ochi, tedy řeckým Ne, se shromáždily na náměstí před budovou řeckého parlamentu.

Demonstrace počtem účastníků překonala i velké protesty proti úsporným opatřením, které se v hlavním městě krizí sužované země konaly v uplynulých letech. Protestu se podle fotografií zúčastnila také řada duchovních řecké ortodoxní církve, která kompromis se sousedy rovněž odmítá.

"Jsem tu kvůli Makedonii. Makedonie je naše. Je to součást Řecka. Nenecháme je, aby nám ji vzali," řekla Persefoni Platsurisová (72).

Mezi řečníky na dnešní demonstraci byl světově uznávaný řecký skladatel Mikis Theodorakis, podle kterého hospodářská krize nevypudila z paměti lidí řeckou historii. "Pokud povolíme, dopustíme, aby dveřmi otevřenými dokořán vešla tragická historická lež a usídlila se tu natrvalo," řekl 92letý umělec, symbol odporu proti vojenské juntě, která jihoevropské zemi vládla v letech 1967 až 1974. Autor hudby k filmu Řek Zorba vyzval také k uspořádání referenda k otázce názvu sousední země.

Název Makedonie považují Řekové za zásah do svého historického dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou severořeckou provincii. Oficiálně se v OSN a na mezinárodním scéně prozatím používá název Bývalá jugoslávská republika Makedonie. Podle nepotvrzených zpráv se vlády v Aténách a Skopje dohodly na kompromisu a země by se mohla jmenovat Republika Nová Makedonie. Zpravodajský server MKD ale dříve napsal, že ve hře jsou kromě toho i Republika Severní Makedonie, Republika Vardarská Makedonie, Republika Horní Makedonie a Republika Makedonie (Skopje).

reklama