Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tisíce lidí v Kyjevě žádaly odchod prezidenta Porošenka, protest svolal Saakašvili

Petr Porošenko, ukrajinský prezident
Petr Porošenko, ukrajinský prezident
Foto: president.gov.ua

Kyjev - Několik tisíc demonstrantů se dnes v Kyjevě dožadovalo rezignace ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Protest svolal Michail Saakašvili, který stojí v čele nově vytvořeného ukrajinského opozičního Hnutí nových sil.

Agentura AP počet dnešních demonstrantů odhadla na zhruba 5000, ruská tisková agentura TASS píše o tisícovce. Účastníci protestu vyzvali Porošenka, aby 18. února, tedy v den výročí začátku krveprolití během demonstrací proti tehdejšímu proruskému prezidentovi Viktoru Janukovyčovi v roce 2014, přišel na kyjevské náměstí Nezávislosti a veřejně zde oznámil rezignaci.

"Dnešní akce je začátkem kampaně, jejímž cílem je odstranit současný prohnilý a zkorumpovaný systém. Porošenkova rezignace je jen prvním krokem," řekl Saakašvili svým příznivcům. Dalším krokem je podle něj vytvoření nového dočasného parlamentu, který během jednoletého mandátu přijme nové zákony týkající se politické a právní obnovy země.

Saakašvili se na Ukrajině politicky angažuje od roku 2015, do země ho pozval právě Porošenko, který mu udělil ukrajinské občanství a jmenoval gubernátorem Oděsy. Vztahy mezi oběma politiky ale postupně ochladly.

Témata:  Petr Porošenko Michail Saakašvili Kyjev

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:28

Velikonoční pondělí v ohrožení: VAROVÁNÍ před silnými bouřkami s možnou supercelou

Meteorologové varují: část Česka může na Velikonoční pondělí zasáhnout nebezpečné bouřkové pásmo. Podle aktuální výstrahy ČHMÚ nelze vyloučit vznik supercely – výjimečně silné bouře s rotujícím jádrem. Výraznější bouřková aktivita se očekává zejména na Vysočině a jihozápadě Moravy. Neděle přitom ještě přinese klidné a převážně slunečné počasí.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.