reklama

Straničtí představitelé se dnes chtějí sejít k mimořádnému zasedání, aby se o situaci v zemi poradili, napsala BBC. Zuma se stranickými činiteli vyjednával také v neděli a podle jihoafrických médií odmítl z funkce odejít.

Někdejší člen ANC Julius Malema, který stojí v čele opozice, na twitteru napsal, že Zuma svým spolustraníkům řekl, že ho budou muset sesadit, pokud ho jako prezidenta nechtějí, neboť on rezignovat nehodlá. ANC loni v prosinci do svého vedení místo Zumy zvolil viceprezidenta Cyrila Ramaphosu.

Ke skandálům kromě renovace soukromého venkovského sídla na náklady státní pokladny patří také obvinění z přijímání úplatků za nákupy stíhaček, hlídkových lodí a zbraní.

Ústavní soud na konci roku 2017 pokáral parlament za to, že dosud hlavu státu nepohnal k odpovědnosti. Zumův prezidentský mandát skončí v roce 2019. Mnozí analytici ale předpokládají, že ANC, který má v parlamentu většinu, se prezidenta rozhodne sesadit. Podle ústavy tak může učinit procesem impeachmentu, nebo formálním vyslovením nedůvěry.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama