reklama

"Od zahájení operace Olivová ratolest bylo zadrženo 449 lidí za šíření teroristické propagandy na sociálních sítích a 124 lidí bylo zatčeno za účast na protestních akcích," uvedlo turecké ministerstvo vnitra v prohlášení. Turecká vláda často zdůvodňuje zatýkání svých kritiků nutností boje proti terorismu.

Operaci v oblasti Afrín zahájila Ankara se svými povstaleckými spojenci ze Svobodné syrské armády (FSA) 20. ledna. Jejím cílem jsou kurdské milice YPG, které Ankara považuje za teroristy napojené na separatisty z Kurdské strany pracujících (PKK). Ta vede v jihovýchodním Turecku už přes 30 let ozbrojený boj za autonomní Kurdistán.

Za kritiku vojenské intervence Turecka na severu Sýrie zadržely turecké úřady minulý týden i 11 členů tureckého lékařské asociace, včetně jejího šéfa Raşita Tükela. Prokuratura na ně vydala zatykače a ministerstvo zdravotnictví požádalo soud, aby byli propuštěni z práce. Zatčení lékařů, z nichž tři byli koncem týdne propuštěni na kauci, kritizovali lidé na sociálních sítích i lékařské komory po celé zemi. Za tuto kritiku policie v Ankaře zatkla nejméně 13 lidí.

Za nedodržování svobody slova je turecká vláda dlouhodobě kritizována nevládními organizacemi i západními politiky. V posledních dvou letech úřady zavřely v zemi více než 170 sdělovacích prostředků a vydavatelství a ve vazbě je přes 150 novinářů. Za mřížemi skončili v posledním roce i někteří opoziční poslanci.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama