reklama

Unijní vyjednavač pro britský odchod z evropského bloku v britské metropoli jednal nejen se svým protějškem Davidem Davisem, ale také s premiérkou Theresou Mayovou.

Británie, která unii opustí na konci března příštího roku, dala najevo, že má zájem odejít také ze společného evropského trhu. Pro ostatních 27 zemí je totiž nepřijatelná představa, že by se stát mimo EU mohl těšit z výhod, ale nenesl by žádné povinnosti spojené se členstvím.

Britská strana má ovšem zájem o přechodné období, pravděpodobně do konce 2020. Unijní země daly na konci ledna Barnierovi vodítka pro jednání o jeho podobě.

V jejich představě by po dobu tohoto přechodného období v Británii plně platilo unijní právo i jurisdikce evropského soudu, země by už ale - jako stát mimo EU - neměla žádné zastoupení v unijních institucích a nepodílela by se tedy nijak na rozhodování o tom, jak ono unijní právo bude vypadat.

Zástupci Evropské unie a jejích členských zemí přitom netrpělivě čekají především na informace o tom, jak si Londýn představuje své vztahy s unií po konci onoho přechodného období. Britská premiérka Mayová opakovaně hovoří o "hlubokém a speciálním partnerství", detailů ale mnoho není.

reklama