Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spor Izraele a Polska? Izraelský ministr školství kritizuje zákon o holocaustu

Polská ambasáda
Polská ambasáda
Foto: Pixabay

Varšava/Jeruzalém - Polská vláda zrušila návštěvu izraelského ministra školství Naftaliho Bennetta kvůli jeho postoji k novému polskému zákonu o holokaustu. Nyní se čeká, zda kontroverzní normu podepíše prezident Andrzej Duda.

Bennett patří v Izraeli k hlasitým kritikům zákona. "Krev polských Židů volá a žádný zákon ji neumlčí. Polská vláda mou návštěvu zrušila, protože jsem se zmínil o zločinech jejího národa. Jsem poctěn," oznámil Bennett.

Mluvčí polské vlády Joanna Kopcińská pak oznámila, že je "přesvědčená", že obě strany brzo najdou náhradní termín návštěvy.

Zákon umožňuje potrestat až tříletým vězením za použití termínu "polské tábory smrti" a za naznačování spolupráce polského národa nebo státu s nacisty. Podle Izraele se tak omezuje možnost upozornit na spoluúčast některých Poláků při páchání nacistických zločinů.

"Tábory smrti v Polsku postavili a řídili Němci a odpovědnosti za tyto činy se nemohou vyhnout. Avšak mnoho Poláků z celé země pronásledovalo, poskytovalo informace anebo se aktivně podílelo na zabití až 200.000 Židů, a to během holokaustu i po něm. Pouze několik tisíc lidí, Spravedlivých mezi národy, za záchranu Židů riskovalo své životy," sdělil Bennett.

Kopcińská řekla, že si Polsko přeje hovořit o "širokém zapojení Poláků v záchraně Židů za války, protože v podmínkách německé okupace by se těžko bez této pomoci mohly osoby židovského původu zachránit". Stejně tak je ale Polsko připraveno "mluvit o bolestných případech opovrženíhodného chování" lidí, kteří Němcům udali své sousedy.

Témata:  holocaust Polsko Izrael

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 22:00

Tajemství vzkazu od Jiřiny Bohdalové. Až se Miloš Zeman začervenal

Jiřina Bohdalová se nadále zotavuje z červnové operace srdce, takže dokonce vynechává letošní ročník karlovarského filmového festivalu. Jednou věcí si ale může být jistá. Kamarádi na ni myslí. Například exprezident Miloš Zeman. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.