Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Porážka Islámského státu už je jen otázka času, tvrdí analytik

Bojovníci Islámského státu, ilustrační fotografie
Bojovníci Islámského státu, ilustrační fotografie
Foto: Wikimedia Commons

Washington - Ohledně stavu boje proti teroristické skupině Islámský stát (IS) panují nejasné informace. Douglas A. Ollivant, vědecký pracovník think-tanku New America, se domnívá, že se skupina pomalu ale jistě blíží své porážce.

IS prohrává

Ollivant tvrdí, že IS nejen prohrává, ale že prohrává na plné čáře. „To neznamená konec IS a ještě nějakou dobu budeme zřejmě vídat organizované (jako v Libyi a Afghánistánu) a neorganizované (jako v Paříži a San Bernardinu) skupiny, které ponesou název a vlajku IS," podotýká Ollivant.

„Ale ty budou pouhou ozvěnou (a možná i výsměchem) síle, která před rokem a půl šokovala zabráním území v Iráku, ohrozila dokonce i Bagdád," vysvětluje.

Zároveň ale upozorňuje, že Islámský stát se nerovná islamistický extremismus obecně a boj proti němu a terorismu tak s koncem IS neskončí. Upozorňuje například před vzestupem Al Kajdy a jejích spojenců.

Teroristé v obklíčení

Území, které IS v současnosti ovládá, se ocitlo pod útokem ze všech stran: z jihovýchodu iráckou armádou a mobilizačními jednotkami Hashd al Shabi, ze severovýchodu „KDP a PUK Pešmergou", z jihozápadu pak syrským režimem a jeho íránskými a ruskými spojenci. K tomu se navíc přidává letecká podpora Spojených států i Ruska.

Ollivant také poukazuje, že IS v Iráku přišel o dvě důležitá města, Tikrit a Ramádí, a podle vyjádření iráckého ministra obrany z prosince minulého roku se území ovládané IS zmenšilo z 40 % na 17 %. Území IS ztrácí i v Sýrii – podle koalice zde přišel zhruba o 20 % svého území.

Problém IS podle Ollivanta spočívá v tom, že snahou o vytvoření kalifátu dal svým nepřátelům jasný cíl k útoku.

„Dokud IS (nebo jeho předchůdci, Islámský stát v Iráku a Al Kajda v Iráku) zůstával v ústraní jako teroristická skupina a držel se svých základních kompetencí – úkladných vražd a sebevražedných útoku, bylo velmi těžké jeho členy najít a vymýtit."

„Strategie IS vytvoření politické entity ho ale učinila zranitelným vůči náletům a konvenčním armádám a také ho ponechala zranitelným i vůči operacím speciálních jednotek," vysvětluje Ollivant.

Osvobození Mosulu je tak podle něj už jen otázkou času a mohlo by se dle optimistických odhadů uskutečnit toto léto a podle pesimistických příští jaro.

Upozorňuje také, že si IS tuto skutečnost uvědomuje a pomalu se tak vrací ke svým teroristickým kořenům tím, že znovu útočí sebevražednými bombovými útoky. „IS tím ukazuje svou slabost a mění se od vojenské síly zpět k teroristické."

S IS terorismus neskončí

IS navím podle Ollivanta tím, že obsadilo území, ale následně si ho nedokázal udržet, ztratí důvěru svých příznivců.

Ollivant ale varuje, že tím nezaniká myšlenka násilného salafismu a dá se tak očekávat, že po porážce IS většina přeživších přejde k Al Kajdě a dalším salafistickým skupinám.

„Až IS nebude ovládat žádné území, bude tu přirozené pokušení vyhlásit vítězství – a bude to důležitý mezník, který zamezí toku peněz větším hnutím a dojde k osvobození lidí od nadvlády IS, jejích násilí a indoktrinace. Ale celkově větší násilné salafistické hnutí tím nebude vyvedeno z míry a možná ho zmizení IS i určitým způsobem posílí," varuje Ollivant.

Témata:  Islámský stát terorismus extremismus

Aktuálně se děje

25. dubna 2024 9:47

Rusko podle Německa vyrábí více zbraní a munice, než potřebuje pro invazi na Ukrajinu

Rusko podle německého ministra obrany Borise Pistoriuse vyrábí více zbraní a munice, než potřebuje pro invazi na Ukrajinu. Uvedl to v televizi ARD.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy