Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínská špionáž? Sídlo Africké unie bylo prošpikováno štěnicemi, píše tisk

Čínská lidová republika
Čínská lidová republika
Foto: Česká televize

Peking - List Le Monde minulý měsíc napsal, že se data z počítačů v budově ústředí Africké unie (AU), kterou v etiopské metropoli Addis Abebě postavili Číňané, každou noc po pět let přesouvaly na čínské servery. Představitelé Afriky a Číny dnes společně popřeli, že by Peking prováděl špionáž.

Le Monde dále uvedl, že minulý rok se obrovský únik dat provalil a poté byly v budově ústředí AU vyměněny informační systémy, včetně serverů. Ve stolech a zdech budovy pak byla objevena odposlouchávací zařízení.

"Tato obvinění jsou lži," řekl dnes novinářům v Pekingu předseda AU Moussa Faki. "Žádná manipulace nás od mise (upevnit vztahy s Čínou) neodradí," dodal a oznámil, že AU tento rok otevře nový úřad v Pekingu.

Čínský ministr zahraničí Wang I upozornil, že obvinění se objevilo v západním tisku, a prohlásil, že "pokusy rozdělit Čínu a Afriku jsou marné".

Prezident Si Ťin-pching na sklonku roku 2015 na summitu v Jihoafrické republice přislíbil půjčky v úhrnné výši 60 miliard dolarů na stavbu železnic, silnic a přístavů.

Některé západní instituce ale upozorňují na roli korupce a ptají se, zda investice v Africe nepřinesly Číně neúměrný vliv. Odborníci také zpochybňují kvalitu a hlavně nezbytnost některých z projektů: vzhledem k tomu, že africké země bývají často zatíženy dluhy, v mnoha případech mohou zaplatit pouze přenecháním aktiv, například nalezišť ropy.

Témata:  Čína špionáž EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.