Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americký kongres se nedohodl na rozpočtovém provizoriu, Senát pokračuje v jednání

USA
USA
Foto: Pixabay

Washington - Trumpova administrativa se letos už podruhé připravuje na zastavení přísunu peněz. Bez dohody amerických kongresmanů totiž prošel o půlnoci místního času (dnes v 6:00 SELČ) konečný termín provizorního financování americké vlády. Senát nicméně hodlá v jednání pokračovat, hlasování prý lze očekávat v příštích hodinách.

Senátoři mají hlasovat o společném návrhu demokratů a republikánů na dvouleté financování vojenských a civilních projektů za stovky miliard dolarů. Schválení takového zákona by vyřešilo i opakující se problém krátkodobých rozhodnutí, která už čtyřikrát platnost zákona o vládním financování provizorně posunula. V lednu byla vláda tři dny bez peněz.

V Senátu si hlavu na poslední chvíli postavil republikán Rand Paul, který využil práva pozastavit hlasovací proceduru. Žádal, aby se kongresmani dohodli na zastřešení státního dluhu. Jeho limity chtěl totiž společný návrh republikánů a demokratů zrušit, aby bylo možné zvýšit rozpočtové výdaje o dohodnutých 300 miliard dolarů (přes šest bilionů korun).

Paul obvinil poslance, že chtějí "utrácet do bezvědomí", a dal najevo, že bez schválení jeho návrhu souhlas k hlasování nedá. Podle senátních regulí musí se zahájením schvalovací procedury souhlasit všech sto senátorů. Senát nakonec schůzi přerušil s tím, že jednání bude obnoveno hned po půlnoci.

Na problémy návrh narazil i ve Sněmovně reprezentantů, a to zprava i zleva. Vyznavači přísné rozpočtové kázně z republikánské ultrakonzervativní skupiny Freedom Caucus se stejně jako Paul nehodlají smířit se zvýšením státních výdajů, liberální křídlo Demokratické strany zase žádá, aby Kongres výměnou za souhlas s rozpočtovou dohodou slíbil debatu o přistěhovalcích bez práva pobytu, kteří se v USA ocitli jako děti.

Prezidentský Úřad pro rozpočet a řízení (OBM) už několik hodin před vypršením provizoria upozornil státní úřady, aby se na zastavení finančních toků připravily.

Témata:  USA Kongres Spojených států amerických (United States Congress) Senát USA

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.