reklama

Turecký ministr pro EU Volkan Bozkir také připomněl, že dohoda s unií o vracení uprchlíků se bude týkat až těch, kteří na řecké ostrovy připlují po vstupu dohody v platnost.

Turci na pondělním summitu EU nabídli, že začnou přebírat zpět všechny migranty, kteří se od zatím ještě nedohodnutého data nelegálním způsobem dostanou na řecké ostrovy v Egejském moři. Unie se má zavázat k tomu, že za každého takto vráceného Syřana převezme jednoho uprchlíka z této země, který bude mít v EU právo na ochranu. Na detailech dohody se pracuje, definitivní slovo by měl mít za týden summit EU.

Bozkir řekl, že počty migrantů, které Turecko vezme zpět, budou řádově v tisících či desetitisících, ne v milionech. Prohlásil též, že jeho země je připravena splnit požadavky unie stran bezvízového styku do 1. května.

Podle bilance agentury EU pro ochranu unijních hranic Frontex loni od října do prosince přijelo z Turecka do Řecka trasou na východě Středozemního moře 484.000 uprchlíků. Dalších 466.000 osob pak využilo západní balkánskou trasu vedoucí Srbskem a Chorvatskem. Mimo běžné přechody do EU vstoupilo podle Frontexu 978.000 osob, což je rekordní údaj od roku 2007, kdy Frontex začal údaje shromažďovat.

Z těch, kteří se dostali z Turecka na řecké ostrovy, se 46 procent lidí prohlásilo za Syřany a 28 procent za Afghánce.

Statistické údaje dále potvrzují úbytek uprchlíků na trase mezi Libyí a Itálií, avšak ukazují růst provozu na trase mezi Marokem a Španělskem.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama