Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Egyptská armáda na Sinaji dál kosí islamisty, desítky mrtvých a stovky zatčených

Výcvikový tábor Islámského státu
Výcvikový tábor Islámského státu
Foto: JustPaste.It

Káhira - Egyptská armáda pokračuje v rozsáhlém zátahu proti islámským radikálům na Sinajském poloostrově, zabila dalších 10 radikálů. Operace trvá už pět dní a vojsko při ní zlikvidovalo 38 džihádistů a zatklo na 400 lidí. Mezi oběťmi jsou také cizinci.

V podrobném armádním výčtu stojí, že bylo zničeno 20 terénních vozů, 27 motocyklů a 30 skrýší a muničních skladů. Vojáci také zneškodnili 27 nastražených min. Policejní a armádní jednotky společně podnikly od pátku na 400 operací a námořnictvo hlídkuje u pobřeží.

Prezident Abdal Fattáh Sísí, který bude znovu kandidovat v březnových prezidentských volbách, dal loni v listopadu ozbrojeným složkám tři měsíce na porážku teroristů. Reagoval tehdy na masivní teroristický útok, při němž na severu Sinaje koncem listopadu teroristé pozabíjeli přes 300 lidí.

Útoky teroristů představují velký problém pro vládu nejlidnatější arabské země a významného spojence USA. Sísí byl zvolen do úřadu poprvé v roce 2014. Jeho předchůdce Muhammada Mursího armáda svrhla v předchozím roce při masových protestech. Mursí se do úřadu dostal jako kandidát Muslimského bratrstva.

Témata:  Egypt Abd Fattáh Sísí Islámský stát

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.