Řím - Látce kisspeptin byl přidělen status hormonu polibku. Některé studie totiž naznačují, že by mohl aktivovat neuronové spoje, které souvisejí se sexuálním vzrušením. Působí na hypothalamus a stimuluje produkci hormonů ovlivňujících pohlavní reprodukci.
Zdá se také, že kisspeptin je schopen snižovat úzkost a přispívat k podnikavosti. Další výzkum ukázal, jak je kisspeptin schopen "zapalovat" sexuální touhu. Píše to italský deník Corriere della Sera.
Studii zveřejnil na stránkách časopisu Nature Communications mezinárodní tým vědců v čele s Julií Bakkerovou z Lutyšské univerzity v Belgii a s Ulrichem Boemem z univerzitní školy lékařství v Německu. Výzkum teoreticky otevírá perspektivy pro vývoj léků pro ženy, které trpí poruchou snížené sexuální touhy a které jsou dnes léčeny testosteronem, jenž má vedlejší účinky.
Při své studii vědci zkoumali mozek několika myší ženského pohlaví. Objevili, že kisspeptin stimuluje přitažlivost pro druhé pohlaví a sexualitu. Především si všimli, že feromony, látky vytvářené tělem a šířené za účelem komunikace v rámci jednoho druhu, které vylučují hlodavci mužského pohlaví, aktivují kisspeptin. Ten zase předává signál neuronům a ty vylučují gonadotropin, hormon stimulující vývoj pohlavních orgánů, který vyvolává přitažlivost vůči členům opačného pohlaví.
Kisspeptin zároveň předává tento signál i buňkám, které produkují oxid dusnatý spojovaný se sexuálním chováním. V podstatě vědci lépe objasnili, jak mozek luští signály pocházející z vnějšího světa a přeměňuje je v chování. U mnohých zvířat je sexuální chování naprogramováno tak, že se aktivuje zároveň s ovulací, aby byla zajištěna co nejvyšší pravděpodobnost oplodnění, a tedy zachování druhu.
Témata: vztahy Láska, intimnosti, pohlavní styk, zdraví
Související
26. prosince 2024 8:27
6. listopadu 2022 8:35
3. prosince 2021 19:40
8. srpna 2020 8:38
1. prosince 2019 8:41
29. srpna 2019 17:44