Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Francie napadne Sýrii, pokud se prokáže chemický útok

Armáda Francie
Armáda Francie
Foto: Armée de Terre

Paříž - Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes zdůraznil, že jeho země "udeří" v Sýrii, pokud se potvrdí, že v ní bylo použito chemických zbraní proti civilnímu obyvatelstvu.

"Co se týče chemických zbraní, stanovil jsem 'červenou linii', velmi jasně to znovu potvrzuji," řekl prezident podle agentury Reuters během setkání s novináři v Paříži.

Dodal, že pokud by francouzské tajné služby či jiné orgány měly důkazy, že byly zakázané chemické zbraně použity, zasáhla by francouzská armáda místo, odkud byly přepraveny či kde byly sestrojeny. Zároveň ale tvrdil, že nyní takové důkazy neexistují.

Navzdory hrozbě "okamžité" vojenské reakce ze strany Paříže a Washingtonu a slibům syrského vládnoucího režimu, že zničí všechny své zásoby chemických zbraní, ze Sýrie opakovaně přicházejí zprávy o útocích zejména pomocí chloru.

Naposledy měl dýchací potíže asi tucet lidí počátkem února v oblasti ovládané protirežimními povstalci, na kterou útočí dlouhodobě provládní síly.

Pouze jednou vojensky odpověděly na chemický útok v dubnu 2017 Spojené státy, a to poté, co po útoku připisovaném syrskému režimu zahynulo 87 lidí, včetně dětí. Syrská vláda odpovědnost ale popřela.

Témata:  Francie Sýrie Syrská krize Armáda Francie

Aktuálně se děje

9:27

Karel Šíp ví jen o dvou lidech, kteří to dělají jinak. A dělají si to těžké

Karel Šíp je veřejností vnímán především jako moderátor a bavič, ale velkou kapitolou v jeho životě je i hudba. Šíp se jí původně věnoval jako muzikant, dnes už jen píše písňové texty. A dělá to tou jednodušší cestou. Sám ví jen o dvou lidech, kteří si to dělají "složité".

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.