reklama

Trumpa fotografové zachytili se seznamem poznámek k diskuzi. Měl se například se zeptal, co přítomní chtějí nejvíce vědět o incidentu nebo co je možné učinit, aby se cítili lépe. Vyjádření "poslouchám vás" bylo Trumpovým pátým bodem.

V úterý Trump prohlásil, že by chtěl zakázat urychlovače střelby, které poloautomatické zbraně upravují na automatické, a nevyloučil ani zvýšení federálního omezení dostupnosti dlouhých střelných zbraní z 18 na 21 let.

Zvýšení věkové hranice důrazně odmítá mocná Národní asociace držitelů zbraní (NRA), která stojí za Trumpem a kterou prezident podporuje. Prezident na setkání se studenty prohlásil, že ozbrojený učitel by mohl řádění střelce zastavit.

"Kdyby tam byl učitel, který to umí se střelnými zbraněmi, takoví lidé by mohli snadno a rychle útok zastavit," řekl Trump. Zároveň připustil, že tento plán, který podporuje zmíněná NRA, je kontroverzní, neboť by to znamenalo i konec zón beze zbraní, které u škol platí. Poté ale dodal, že tyto zóny na útočníky působí jako lákadlo.

Proti vyzbrojení učitelů se v debatě postavil Mark Barden, jehož syn zahynul v roce 2012 během masakru na škole v Connecticutu. "Učitelé již nyní mají odpovědnosti více než dost," uvedl.

Americká média v souvislosti s prezidentovými slovy o vyzbrojení učitelů či jiných pracovníků škol připomněla Trumpův tweet z května 2016 z prezidentské kampaně. Tehdy kritizoval svou demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou za to, že podle ní chce dát do škol zbraně. "Není to pravda!" napsal.

Při slovech Andrewa Pollacka, jehož 18letou dceru Meadow před týdnem zastřelil útočník na floridské škole, stékaly mnohým po tvářích slzy. "My jsme jako země zklamali naše děti," řekl s tím, že problémy se měly řešit hned po prvním masakru. "Mám toho kvůli své dceři po krk, už ji nikdy neuvidím," prohlásil.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama