Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fico odmítá ratifikovat Istanbulskou úmluvu o potírání násilí na ženách

Rober Fico, slovenský premiér
Rober Fico, slovenský premiér
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Bratislava - Slovensko nehodlá přistoupit k ratifikaci takzvané Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách, jednotlivá ustanovení úmluvy ohledně ochrany žen ale chce přenést do svého právního řádu. Text úmluvy prý zbytečně zpochybňuje přirozené rozdíly mezi muži a ženami.

Podle úmluvy by země měly chránit před násilím, provádět prevenci, násilné činy stíhat a potlačovat, přispět ke zrovnoprávnění žen s muži, připravit plán s opatřeními na ochranu obětí a podpořit instituce a organizace, které se na boj s násilím zaměřují. Úmluva bojuje proti fyzickému a psychickému týrání, nebezpečnému pronásledování neboli stalkingu, znásilňování, sexuálnímu obtěžování, ženské obřízce a proti vynuceným sňatkům, potratům a sterilizacím.

"Dokud budu předsedou vlády a nebudou odstraněny pochybnosti při výkladu kontroverzních ustanovení Istanbulské úmluvy, dokud nebude zajištěn úplný soulad úmluvy s ústavou Slovenské republiky, nikdy nedám souhlas k tomu, aby vláda předložila tuto úmluvu k ratifikaci," řekl slovenský premiér Robert Fico. Dodal, že za problém považuje hlavně soulad úmluvy s definicí manželství jako svazku muže a ženy ve slovenské ústavě.

Podle Fica text dokumentu zmiňuje rodovou rovnost ve smyslu odstraňovaní takzvaných "rolí mužů a žen v rodině". Řekl také, že 98 až 99 procent ustanovení úmluvy je užitečných.

Slovensko ale podle Fica plánuje do svého právního řádu přenést ustanovení úmluvy ohledně ochrany žen. "Vezmeme text úmluvy a pokud najdeme ve slovenských zákonech hluchá místa, tak to automaticky prostřednictvím konkrétní změny zákonů začleníme do vnitrostátní právních norem," uvedl Fico.

Naznačil také, že ochrana žen je potřebná i v souvislosti s migrací, a opětovně zopakoval svůj odmítavý postoj k vytváření ucelených muslimských komunit na Slovensku.

Křesťanské církve na Slovensku podle medií vybídly kabinet, aby odvolal svůj podpis pod úmluvou, ke kterému se země připojila v roce 2011.

Istanbulská úmluva vznikla v roce 2011. Česko ji jako jedna z posledních evropských zemí podepsalo v květnu 2016. K ratifikaci český kabinet naposledy vyzvala před třemi dny jeho rada pro rovnost žen a mužů, kterou nyní řídí ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán (ANO). Jeho náměstkyně pro lidská práva Martina Štěpánková už dřív řekla, že by ČR mohla dokument ratifikovat letos.

Témata:  Robert Fico Slovensko ženy

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 14:38

Zklamaná Eva Pavlová. Prezident prozradil, co se dotklo první dámy

Eva Pavlová je jako první dáma velmi aktivní, přesto se před několika týdny stala pro mnoho občanů terčem. Jak už to tak někdy bývá, důvodem byly peníze. Prezident Petr Pavel nyní prozradil, že jeho manželka byla zklamaná z toho, co se kolem její osoby rozpoutalo. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy