Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Barceloně demonstrují separatisté proti návštěvě krále

Vlajka Španělska
Vlajka Španělska
Foto: Pixabay

Barcelona - V centru Barcelony demonstrují katalánští separatisté, kteří protestují proti španělskému králi a jeho postoji ke katalánským snahám o nezávislost.

Král Felipe VI. má dorazit do koncertního sálu, kde se bude konat slavnostní večeře pro účastníky veletrhu mobilních technologií Mobile World Congress. Oblast kontrolují policisté, kteří se snaží také oddělit separatisty od příznivců jednoty Španělska, kteří přišli naopak krále přivítat.

Podle katalánského deníku El Periódico na náměstí Urquinaona nedaleko Paláce katalánské hudby, do něhož má královská delegace dorazit, je několik stovek králových kritiků.

Ti zpívají katalánskou hymnu a drží transparenty s nápisy "Jsme republika" či "Svobodu pro politické vězně". Za ně označují několik politiků, kteří jsou od podzimu ve vazbě kvůli říjnovému referendu o nezávislosti. Toto hlasování Madrid označil za neústavní a snažil se mu zabránit soudně i silou.

Témata:  Španělsko demonstrace ve Španělsku

Související

Aktuálně se děje

24. dubna 2025 16:35

Největší armádu světa vede neschopný amatér

Pete Hegseth, současný šéf amerického ministerstva obrany, je názorným příkladem, že v některých politických systémech může být loajalita ceněna výše než odbornost, a imunita vůči odpovědnosti silnější než jakékoli institucionální standardy. Dvě vážná pochybení, která by ve funkčním bezpečnostním aparátu vedla k okamžitému odvolání, přečkal bez jakéhokoli postihu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Demonstrace v Bratislavě (24.4.2025)

Slováci proti "ruskému" zákonu. Protesty po celé zemi míří na kontroverzní novelu

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.