Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mun Če-in vyzval KLDR a USA k ústupkům

Mun Če-in
Mun Če-in
Foto: Wikimedia Commons

Soul - Jihokorejský prezident Mun Če-in dnes prohlásil, že Spojené státy a Severní Korea by měly ustoupit ze svých pozic tak, aby mohly v brzké době zahájit dialog. KLDR zopakovala, že je ochotna zlepšit vztahy s Washingtonem. Ten je ale neústupný.

"Je zapotřebí, aby Spojené státy snížily své nároky před rozhovory se Severní Koreou. A Severní Korea by měla ukázat, že je ochotna přistoupit na denuklearizaci. Je důležité, aby USA a KLDR zasedly k jednání co nejrychleji," řekl prezident Mun. Ochotu jednat se Spojenými státy opakovaně vyjádřil generál Kim Jong-čchol.

Bílý dům ale ve svém prohlášení napsal, že veškeré rozhovory s KLDR musejí vést k ukončení jaderného programu. Zdůraznil také, že mezinárodní společenství musí pokračovat v maximálním tlaku na Severní Koreu prostřednictvím sankcí. "Uvidíme, zda tvrzení Pchjongjangu ohledně ochoty k rozhovorům představuje první krok na cestě k denuklearizací," napsal Bílý dům.

Zimní olympiáda se stala prostředkem ke sblížení obou Korejí. Delegace KLDR při jednání s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a s ministrem pro sjednocení Čo Mjong-kjonem v Soulu slíbila, že bude pokračovat v posilování mezikorejských vztahů.

V Soulu se dnes na demonstraci sešly stovky jihokorejských pravicových aktivistů, kteří kritizovali prezidenta Muna a jeho vládu, že přijali severokorejskou delegaci, především pak místopředsedu ústředního výboru Korejské strany práce Kim Jong-čchola. Pálili severokorejské vlajky a nožem rozřezali portrét severokorejského diktátora Kim Čong-una. Ten je momentálně pověřený agendou kolem vztahů mezi oběma Korejemi, v minulosti byl ale šéfem vojenské rozvědky, kterou Soul viní z toho, že v roce 2010 nechala torpédovat jihokorejskou korvetu Čchonan.

Osmičlenná severokorejská politická delegace opustí Jižní Koreu v úterý. V tu dobu mají v pohraničním pásmu začít mezikorejské rozhovory o účasti KLDR na paralympijských hrách, které jsou plánovány na 9. až 18. března.

Témata:  Jižní Korea Severní Korea USA Mun Če-in

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.