Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tendr na varšavské tramvaje se má opakovat, Škoda ale byla vyřazena

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Varšava - Stále není jasné, ldo polské mteropoli dodá 213 tramvají. Tendr za miliardy loni vyhrála Škoda Transportation, arbitrážní soud ale v srpnu 2017 soutěž zrušil. Česká firma je z ní už vyloučena. Varšava bude muset znovu zvážit nabídky firem Hyundai a Pesa.

Podle tisku by Varšavu 213 nových nízkopodlažních tramvají od Škody přišlo v přepočtu na 16,6 miliard korun, což bylo více než celkové tržby Škody Transportation v roce 2016 - a také více než varšavský rozpočet pro tento účel.

Podle serveru Transport Publiczny stejnou vadu měla i nabídka bydhošťské firmy Pesa, která již dříve městu dodala 281 nízkopodlažních tramvají a byla v tendru považována za favorita. Cena ale nebyla hlavním kritériem původní soutěže.

Server v jiném článku také poznamenal, že Škoda se chystala k návratu na polský trh ve velkém stylu - předložením nejlepší a současně nejdražší nabídky na varšavské tramvaje, jakož i nejlacinější nabídkou souprav pro varšavské metro.

V tendru se počítalo s tím, že 123 nových nízkopodlažních tramvají vjede do varšavských ulic v roce 2021. Na zbývajících 90 mělo mít město opci pro případ, že by se na jejich nákup našly peníze. Nové tramvaje by měly jezdit po nově budovaných linkách do okrajových čtvrtí.

Témata:  ŠKODA TRANSPORTATION a.s. tendr Polsko tramvaje

Související

Aktuálně se děje

12. ledna 2026 4:00

Počasí se v dalším lednovém týdnu bude měnit. Meteorologové popsali jak

Celodenním mrazům během dalšího lednového týdne, který právě začíná, odzvoní. Předpověď slibuje oteplení, ale také možné komplikace kvůli silné ledovce. Vyplývá to z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

letiště Frankfurt nad Mohanem

Frankfurt kvůli extrémnímu počasí ruší lety s Prahou

Pondělní ráno přineslo na jedno z největších evropských letišť značný chaos. Letiště ve Frankfurtu nad Mohanem bylo nuceno zrušit téměř stovku plánovaných spojů kvůli extrémnímu zimnímu počasí, které zasáhlo západní část Německa. Podle mluvčí společnosti Fraport, která letiště provozuje, se omezení dotklo minimálně 98 letů včetně těch do Prahy, což představuje zhruba desetinu všech ranních odletů.