Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Záhada akustických útoků na diplomaty v Havaně vyřešena? Vědci možná našli příčinu

Castillo de la Fuerza v Havaně, autor: Angelo Lucia
Castillo de la Fuerza v Havaně, autor: Angelo Lucia
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Washington - Tým vědců z americké Michiganské univerzity možná odhalil příčinu záhadných akustických incidentů, po nichž si diplomaté v Havaně stěžovali na zdravotní potíže.

Kauza údajných akutiských útoků se objevila loni, kdy vyšly najevo informace, že už od konce roku 2016 si někteří američtí a kanadští diplomaté či jejich příbuzní stěžovali na zdravotní problémy po velmi krátkém pobytu v Havaně. Do loňského léta se objevilo více než 20 případů, kdy si postižení po pobytu v domech diplomatů či dvou hotelech, nikoli přímo na ambasádě, stěžovali na poškození sluchu, bolesti hlavy, závratě či poruchy spánku. Většina z nich před tím slyšela vysoké šumivé zvuky.

Americká média posléze začala spekulovat o akustických útocích ze strany kubánských tajných služeb či dokonce o otravě jedem či biologickou zbraní. Příčinu obtíží zatím lékaři nevysvětlili, vyloučili ale otravu či virus.

Tým vědců z Michiganské univerzity nyní přišel s vysvětlením, že zvuky, které postižení slyšeli, mohli vzniknout při takzvaném intermodulačním zkreslení ultrazvukových vln. To vzniká působením alespoň dvou signálů s různou frekvencí. Ultrazvuk je lidskému uchu neslyšitelný a v malé míře neškodný. Pokud se ale zkombinují dva signály různých frekvencí, může vzniknout slyšitelný zvuk.

"Na konkrétním experimentu jsme demonstrovali, že poškození nemusela být způsobena úmyslně, ale mohla být vedlejším produktem špatně sestaveného tajného zařízení," řekl profesor výpočetní techniky Kevin Fu z Michiganské univerzity. Netvrdí však, že Kubánci Američany odposlouchávali. Jeho tým pouze experimentálně potvrdil jedno z možných vysvětlení.

Ačkoliv se příčina záhadných zvuků a následných zdravotních potíží amerických a kanadských diplomatů dodnes nevysvětlila, Spojené státy už loni na podzim obvinily ze zodpovědnosti Kubu. "Jde o velmi neobvyklý útok, jak víte. Ale věřím, že je za něj zodpovědná Kuba," řekl loni v říjnu v reakci na akustickou kauzu americký prezident Donald Trump.

Témata:  vědci USA Kuba

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.