Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mayová stále nevysvětlila, jak by měly vypadat hranice s Irskem

Theresa Mayová
Theresa Mayová
Foto: European Union

Londýn - Britská premiérka Theresa Mayová ani dnes nevysvětlila, jak by si konkrétně představovala, že by měl vypadat hraniční režim mezi Severním Irskem a Irskou republikou.

Mayová, která před poslanci Dolní sněmovny upřesňovala své vize představené v projevu z minulého týdne, se ocitla pod tlakem labouristické opozice.

Labourističtí poslanci na ni naléhali, aby se vyjádřila přesněji k tomuto problému, který je pro obyvatele irského ostrova citlivou otázkou. Po desítkách let násilí mezi protestanty a katolíky umožnilo uklidnit situaci v Severním Irsku zrušení hraničních kontrol. Mayová jejich obnovení vylučuje, zároveň ale není s to vysvětlit, jak mají hranice s Irskem, které setrvává v EU, fungovat, když Británie opustí mimo jiné celní unii.

Mayová dnes po výzvě, aby sdělila, kde se například nekontrolují kamiony se zbožím, ačkoli neplatí celní unie, naznačila, že by bylo možné se inspirovat tím, jak to funguje na hranicích mezi USA a Kanadou. Stínová ministryně pro brexit za labouristy Jenny Chapmanová ale Mayovou upozornila, že i na těchto hranicích slouží ozbrojené pohraniční stráže. Mayová na to řekla, že to byl jen jeden z několika příkladů, které jsou zkoumány.

Témata:  Irsko Velká Británie Theresa Mayová

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 15:27

Netanjahu označil zatykač ICC za absurdní. Zdecimoval Pásmo Gazy, reaguje OSN

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimír Putin

Putin varuje před třetí světovou. Útokem hrozí i dalším zemím

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.