Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KLDR Kim Čong-nama zabila nervovým plynem, tvrdí USA. Na Pchjongjang uvalily nové sankce

Severní Korea, ilustrační foto
Severní Korea, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Kuala Lumpur/Washington - Spojené státy dospěly k závěru, že bratr severokorejského vůdce byl zavražděn na rozkaz vlády v Pchjongjangu. Kim Čong-nam zemřel loni v únoru na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru poté, co mu dvě ženy z Indonésie a Vietnamu do obličeje nastříkaly bojový nervový plyn VX.

Obě obviněné tvrdí, že si myslely, že tekutina je neškodná a že jde o žert natáčený skrytou kamerou. Siti Aisyahovou i Doan Thi Huong v Malajsii soudí kvůli vraždě.

Sankce, které USA na Severní Koreu v souvislosti s útokem na Kim Čong-nama uvalily, vstoupily podle mluvčí ministerstva zahraničí USA v platnost již v pondělí.

Oznámení Spojených států přišlo krátce poté, co se Severní a Jižní Korea dohodly, že po více než deseti letech uspořádají koncem dubna vrcholnou schůzku. "Potenciální rozhovory mohou být falešnou nadějí, ale Spojené státy jsou odhodlané k rozhodnému postupu, ať tím či oním směrem," reagoval na oznámení prezident USA Donald Trump.

Kim Čong-nam měl s vůdcem KLDR Kim Čong-unem společného otce, severokorejského prezidenta Kim Čong-ila. Matky měli odlišné. Kim Čong-nam zastával kritický postoj k severokorejského diktátorskému režimu a dlouhodobě se zdržoval mimo zemi na severu Korejského poloostrova.

Témata:  USA Severní Korea Malajsie Kim Čong-un Kim Čong-nam

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).