Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ve Švédsku musí zaměstnanci o polední pauze povinně sportovat

Švédsko
Švédsko
Foto: Pixabay

Stockholm - V mnoha západních zemích není ničím překvapivým, když zaměstnanci o polední přestávce stráví hodinu v bazénu. Ve Švédsku však zaměstnavatelé přivedli tuto praxi do extrému a pracovníci musejí povinně sportovat.

To je i případ státního vodárenského podniku Kalmar Vatten nebo oděvní značky Björn Borg, kterou založil bývalý slavný tenista. Každý pátek opouštějí zaměstnanci stockholmské sídlo firmy a odcházejí do sportovního centra.

Není možné se tomu vyhnout, už dva roky je jedna hodina sportu týdně povinná. Nařídil to generální ředitel Henrik Bunge, čtyřicátník s postavou zápasníka.

"Jestliže někdo nechce dělat sport a nechce se začlenit do kultury podniku, odchází," řekl Bunge agentuře AFP. Zatím ale podle něj kvůli hodině povinného sportu nikdo neodešel. Cílem tohoto sportování je zvýšit produktivitu a rentabilitu.

V roce 2014 studie Stockholmské univerzity ukázala, že tělesný pohyb během pracovního dne má výhody pro zaměstnance, který je tak zdatnější a soustředěnější, i pro zaměstnavatele: o 22 procent klesá absence v práci. To je nezanedbatelné v zemi, kde je nepřítomnost v zaměstnání kvůli nemoci dvakrát vyšší, než je evropský průměr.

S růžovými tvářemi a s úsměvem na rtech se šedesátka zaměstnanců, kteří dnes měli cvičení jógy, vrací zjevně spokojena do šatny. "Většina z nás si myslí, že to je opravdu dobré zpestření pracovního týdne," říká Cecilie Nissborgová.

Témata:  Švédsko zaměstnanci

Související

Aktuálně se děje

9:22

Poslední rozloučení s Aloisem Švehlíkem (†85). Národní divadlo odhalilo podrobnosti

Česko se s legendárním hercem Aloisem Švehlíkem rozloučí dva týdny po jeho smrti. Oznámilo to Národní divadlo, v jehož prostorách proběhne veřejně přístupné poslední rozloučení. Švehlík zemřel ve středu po půlnoci, bylo mu 85 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

V USA začala platit cla na automobily. Zdraží o tisíce dolarů

Zavedení nových cel na dovoz automobilů a jejich dílů do USA způsobí zdražení vozidel napříč celým trhem. Podle bývalého generálního ředitele společnosti Ford Marka Fieldse je tento nárůst cen nevyhnutelný. „Je to jednoduchá matematika. Neexistuje žádné vozidlo, které by nebylo ovlivněno,“ uvedl Fields v rozhovoru pro CNN.