Londýn – Dnešním dnem ve Velké Británii začíná období, kdy se úředníci a politici nesmějí oficiálně vyjadřovat k referendu o setrvání či odchodu z EU kvůli možnému ovlivňování veřejnosti. Ačkoliv se toto vztahuje pouze na Velkou Británii, britský premiér Cameron by stejný přístup rád viděl i od politiků ostatních zemí. Informoval o tom bruselský server Politico.
Jak server uvádí, Ivan Rogers, vyslanec Velké Británie při EU a „Cameronův muž v EU", se tuto středu sešel s Manfredem Weberem, předsedou Evropské lidové strany, největší politické strany Evropského parlamentu, aby vysvětlil, jak informační embargo funguje.
„Ačkoliv Londýn samozřejmě nemůže umlčet politiky a zástupce jiných zemí, Rogers i tak nabídl lídrům EU několik návrhů na různé možnosti správného vyjadřování. Británie se již dlouho snaží, aby EU podobné embargo dodržovala, a politikům EU sděluje, že jakékoliv snahy o ovlivnění debaty o Brexitu by byly kontraproduktivní," podotýká server.
Rogers navíc podle něj tento týden urgoval lídry, aby oficiálně zastali stanovisko, že pokud Británie odhlasuje odchod, vzniknou velmi vážné důsledky a půjde o definitivní rozvod s EU, ne jen o další projednávání podmínek členství.
Weber podle serveru stejně jako Martin Schulz, prezident Evropského parlamentu, tento názor sdílí a podporu setrvání Británie v EU oba považují za svou povinnost. „Sdílíme názor, že zde budou následky a nebude cesty zpátky," uvedl například Schulzův mluvčí.
Server podotýká, že tato snaha o kontrolu toho, jak politici ostatních zemí budou o referendu mluvit, se v podstatě rovná přiznání britské vlády, že „pokud nemůže evropské lídry zcela udržet mimo diskuzi, může se alespoň pokusit ovládat, jak mluví".
Témata: EU, Brexit, David Cameron
Související
19. listopadu 2024 17:54
29. října 2024 21:03
27. října 2024 10:41
20. října 2024 19:59
19. října 2024 21:07
4. října 2024 16:40