Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kosovo dočasně vyřešilo problém, který zpomalil radiobudíky a hodiny na mikrovlnkách

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Priština - Energetický problém, který v Evropě způsobil zpomalení radiobudíků či hodin v mikrovlnných troubách, se Kosovu podařilo dočasně vyřešit. S odvoláním na nejmenovaného kosovského činitele o tom dnes informovala agentura Reuters.

Podle evropského sdružení provozovatelů sítí se komplikace mohou objevit znovu, pokud se definitivně neurovná spor Kosova se Srbskem o přenosovou soustavu.

"Již jsme vrátili 20 procent chybějící energie," řekl vysoce postavený činitel z oblasti energetiky. Dodal, že vláda vyčlenila milion eur (25,5 milionu Kč) na nákup elektřiny, aby schodek kompenzovala a vyhnula se podobným problémům v budoucnu.

K tomu, aby se situace už neopakovala, se musí vyřešit několik právních energetických otázek mezi Kosovem a Srbskem. "Diskuse probíhají a účastníme se jich po technické stránce, ale podílí se samozřejmě i Evropská komise," prohlásila mluvčí asociace provozovatelů sítí Entso-e, do které patří asi třicet zemí Evropy včetně Česka.

Podle informace z minulého týdne v propojené kontinentální evropské síti nastal nedostatek energie. Důvodem podle ní byla souhra dvou okolností. Kosovo si bralo více elektřiny, než vyrobilo, a Srbsko od poloviny ledna do 7. března rozdíl nedorovnávalo, ačkoli má povinnost zajistit plynulou dodávku do sítě, když Kosovo nestačí vyrábět dostatek elektřiny.

Spor správců rozvodné sítě v Srbsku a Kosovu zapříčinil mírné kolísání frekvence elektřiny v celoevropské síti. To mělo za následek, že se od poloviny ledna až o šest minut zpožďovaly některé měřiče času. Šlo například o radiobudíky, hodiny na troubách či mikrovlnných troubách nebo na topeních. Postiženo bylo 25 zemí Evropy včetně Česka.

Témata:  Kosovo čas EU

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.