čas

Ilustrační fotografie.

Letní čas končí, noc na neděli bude o hodinu delší

Domov

V noci na neděli skončí letní čas a začíná standardní středoevropský čas (SEČ), pro který se vžilo označení zimní. Ve 03:00 se hodiny posunou zpátky na 02:00, noc tak bude o hodinu delší. Zimní, astronomický čas bude platit následujících pět měsíců, tedy do poslední březnové neděle příštího roku.

Ilustrační foto

V noci se změní čas. O hodinu více si přispíme

Domov

V noci na neděli skončí letní čas. Ve 03:00 se hodiny posunou zpátky na 02:00, noc tak bude o hodinu delší. Nástěnné či náramkové hodinky si lidé budou muset posunout sami, čas v elektronických přístrojích, například v telefonu nebo počítači, se přeřídí automaticky. Kdo bude touto dobou cestovat dálkovým vlakem či autobusem, stráví na cestě o hodinu více času.

Ilustrační foto

Domov

Česko přechází na letní čas. Hodiny se posouvají dopředu

V noci na neděli začne platit letní čas. Ve 02:00 se hodiny posunou o 60 minut dopředu, noc tak bude o hodinu kratší. Zatímco lidé si budou muset hodinky posunout sami, hodiny v elektronických přístrojích, například v telefonu nebo počítači, se přeřídí automaticky.

Planeta, kde jedna hodina znamená několik let ve vesmíru, by takto rozhodně nevypadala

Největšímu nesmyslu filmu Interstellar dodnes věří řada fanoušků

Kultura

Oceňovaný snímek Interstellar nejen že vyvolal mezi mladými lidmi zájem o fyzikální vědy, nakousl ale také řadu věcí, se kterými se současní vědci potýkají. Jednou z nich je různé plynutí času na základě gravitace. Ačkoliv ve filmu bylo jeho vyobrazení příliš přehnané, faktem zůstává, že čas jak ho známe neplyne všude stejně. Naopak.

Ilustrační foto

Svět

Češi se radovali předčasně? Zrušení změny času se nejspíš odloží

Střídání mezi letním a zimním časem mělo v zemích Evropské unie proběhnout naposledy příští rok. Evropská komise tak reagovala na veřejnou anketu, ve které se drtivá většina ze 4,6 milionů respondentů vyslovila pro zavedení jednotného času. Nyní to však vypadá, že se termín posune.

Ilustrační foto

Co by se stalo, kdybyste cestovali do minulosti a zabránili svému narození?

Revue

Na konci června 2009 uspořádal významný vědec Stephen Hawking oslavu. Byly tam balónky, prvotřídní občerstvení i vychlazené šampaňské. Z hostů však nedorazil ani jeden. Vědec nad tím jenom mávl rukou, tohle přesně očekával, protože rozeslal pozvánky až poté, co jeho oslava skončila. Na párty chtěl totiž přivítat cestovatele z budoucnosti.

Dopředu to jde, zpátky asi moc ne

Proč nikdy nebudeme moci cestovat v čase do minulosti?

Revue

Brisbane - Každý z nás někdy zatoužil vrátit se do minulosti a napravit chybu, kterou učinil, nebo se podívat do budoucnosti a zjistit, kam se bude dále ubírat vývoj lidstva. Podle vědců není cestování časem ale není tak nedostižné, jak si lidé myslí. Jediný problém je v tom, že cesty do minulosti zřejmě nejsou tak reálné, jako cestování do budoucnosti.

Ilustrační fotografie

Co se stane ve světě za jedinou minutu? Tato čísla vám vyrazí dech

Revue

Ačkoliv se minuta může zdát jako velmi krátká doba, během ní se na světě stane neuvěřitelné množství věcí. Server The Atlantic přinesl výběr tech nejpřekvapivějších a nejbizarnějších z nich. Dokazují, že naše planeta je sice mala, ale během jednoho otočení vteřinové ručičky se přihodí doopravdy mnoho.

Dopředu to jde, zpátky asi moc ne

Cestování v čase? Dopředu to zřejmě půjde, do minulosti z jednoho prostého důvodu ne

Revue

Každý z nás někdy zatoužil vrátit se do minulosti a napravit chybu, kterou učinil, nebo se podívat do budoucnosti a zjistit, kam se bude dále ubírat vývoj lidstva. Podle vědců není cestování časem ale není tak nedostižné, jak si lidé myslí. Jediný problém je v tom, že cesty do minulosti zřejmě nejsou tak reálné, jako cestování do budoucnosti.

Aktuálně se děje

22. května 2024 18:37

SZÚ: Nejčastější nemocí z povolání byl i loni covid-19

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy