Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi se radovali předčasně? Zrušení změny času se nejspíš odloží

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Střídání mezi letním a zimním časem mělo v zemích Evropské unie proběhnout naposledy příští rok. Evropská komise tak reagovala na veřejnou anketu, ve které se drtivá většina ze 4,6 milionů respondentů vyslovila pro zavedení jednotného času. Nyní to však vypadá, že se termín posune.

Podle informací webu Politico.eu budou ministři některých členských zemí žádat o posunutí termínu na rok 2021. Mezi státy, které budou tuto změnu navrhovat jsou například Portugalsko, Řecko nebo Holandsko.

V textu, ze kterého Politico cituje, se píše, že je potřeba dalšího výzkumu. Ten by měl potvrdit, nebo vyvrátit prospěšnost takovéto změny. „Neexistují přesvědčivé závěry, které by dokazovaly, že výhody letního času převažují nad nepříjemnostmi spojenými se současným režimem střídání časů.“

Původní plán, který představil prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker stanovoval duben 2019 jako nejzazší termín, do kterého mají země rozhodnout o tom, jaký čas si ponechají. Některé země proto plánují provést mezi svými občany celostátní průzkum a na jeho základě poté rozhodnout.

Výhrady k příliš rychle zaváděné změně měli především ministři dopravy, kteří se obávali zmatku, jenž by bez potřebné přípravy mohl nastat. S posunutím termínu na rok 2021 přišlo Rakousku, které nyní Evropské unii předsedá.

Témata:  čas Evropská komise (EK) EU

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.