Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Největšímu nesmyslu filmu Interstellar dodnes věří řada fanoušků

Planeta, kde jedna hodina znamená několik let ve vesmíru, by takto rozhodně nevypadala
Planeta, kde jedna hodina znamená několik let ve vesmíru, by takto rozhodně nevypadala
Foto: Reprofoto

Oceňovaný snímek Interstellar nejen že vyvolal mezi mladými lidmi zájem o fyzikální vědy, nakousl ale také řadu věcí, se kterými se současní vědci potýkají. Jednou z nich je různé plynutí času na základě gravitace. Ačkoliv ve filmu bylo jeho vyobrazení příliš přehnané, faktem zůstává, že čas jak ho známe neplyne všude stejně. Naopak.

Cestování časem. Jedna z největších záhad, která bude "trápit" lidstvo i v budoucnosti. Existuje spousta teorií, teorii gravitace nevyjímaje, které dokáží vysvětlit cestování časem.

Gravitace vytváří ohyb v časoprostoru, které způsobují, že se objekty pohybují v zakřiveném prostoru. Výsledkem je to, že se díky tomu objekty pohybují rychleji ve srovnání s tím, jak to vidí pozorovatel na Zemi.

Kupříkladu hodiny na vesmírných družicích se liší o 38 mikrosekund od těch na Zemi. Vzhledem k tomu, že pohyb ve vesmíru způsobuje, že čas plyne rychleji, můžeme považovat astronauty za cestovatele časem. I když ten efekt není tak velký.

Otazník pro budoucí pokolení vědců tu však stále visí: Budeme moci cestovat časem tak, jako to dělají lidé ve sci-fi filmech? Podle vědců pravděpodobně zatím nikoliv.

Problém je v tom, že pokud bychom chtěli využít gravitace k cestování časem, pravděpodobně by nás zabila. Jde o jednu z nepřesností, kterou kritici vytýkají například zmíněnému filmu Interstellar.

V něm se planeta Miller nacházela v blízkosti černé díry, a díky tomu se jedna hodina na povrchu rovnala sedmi letům na Zemi. Ve skutečnosti by ale gravitace byla na takové planetě tak silná, že by na ní nic nepřežilo. Přesto, pokud by hypoteticky taková planeta existovala, čas na ní by se od toho který známe my podstatně lišil.

Témata:  vesmir čas film Interstellar

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 18:21

Fanoušci biatlonu mohou jásat. Nové Město na Moravě bude centrem sportu do roku 2030

Fanoušci biatlonu v České republice mohou jásat. Nové Město na Moravě si zajistilo pořadatelství Světového poháru v biatlonu minimálně do roku 2030. Informaci potvrdila Mezinárodní biatlonová unie (IBU), která Vysočina Areně přidělila další čtyři ročníky prestižní soutěže, uvedla Česká televize.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

film Drømmer

Vítězem Berlinale se stal norský snímek Drømmer

Norský film Drømmer (Sny) režiséra Daga Johana Haugeruda získal na 75. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale hlavní cenu – Zlatého medvěda za nejlepší film. Snímek vypráví příběh dospívající Johanny, která se zamiluje do své učitelky, avšak její city nejsou opětovány. Na popud matky a babičky své představy promítne do románu. Film je třetí částí Haugerudovy trilogie o lásce a sexualitě a byl jedním z devatenácti soutěžních snímků.