reklama

Cestování časem. Jedna z největších záhad, která bude "trápit" lidstvo i v budoucnosti. Existuje spousta teorií, teorii gravitace nevyjímaje, které dokáží vysvětlit cestování časem.

Gravitace vytváří ohyb v časoprostoru, které způsobují, že se objekty pohybují v zakřiveném prostoru. Výsledkem je to, že se díky tomu objekty pohybují rychleji ve srovnání s tím, jak to vidí pozorovatel na Zemi.

Kupříkladu hodiny na vesmírných družicích se liší o 38 mikrosekund od těch na Zemi. Vzhledem k tomu, že pohyb ve vesmíru způsobuje, že čas plyne rychleji, můžeme považovat astronauty za cestovatele časem. I když ten efekt není tak velký.

Otazník pro budoucí pokolení vědců tu však stále visí: Budeme moci cestovat časem tak, jako to dělají lidé ve sci-fi filmech? Podle vědců pravděpodobně zatím nikoliv.

Problém je v tom, že pokud bychom chtěli využít gravitace k cestování časem, pravděpodobně by nás zabila. Jde o jednu z nepřesností, kterou kritici vytýkají například zmíněnému filmu Interstellar.

V něm se planeta Miller nacházela v blízkosti černé díry, a díky tomu se jedna hodina na povrchu rovnala sedmi letům na Zemi. Ve skutečnosti by ale gravitace byla na takové planetě tak silná, že by na ní nic nepřežilo. Přesto, pokud by hypoteticky taková planeta existovala, čas na ní by se od toho který známe my podstatně lišil.

reklama