Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čistky v Bílém domě? Trump chce vyměnit bezpečnostního poradce McMastera

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Pixabay

Washington - Americký prezident Donald Trump se rozhodl vyměnit svého hlavního bezpečnostního poradce Herberta McMastera. Na jeho místo zvažuje několik kandidátů včetně bývalého stálého zástupce Spojených států v OSN Johna Boltona či personálního šéfa Národní bezpečnostní rady (NSC) Keitha Kellogga. Uvedl to list The Washington Post.

V úterý prezident odvolal ministra zahraniční Rexe Tillersona a dal najevo, že tím zněny na nejvyšší úrovni nekončí. McMaster zřejmě nebude funkce zbaven hned. Trump je prý ochoten dát si načas, aby se vyhnul pokoření McMastera.

Trump si s ním nikdy osobně nerozuměl a nedávno sdělil úmysl ho ve funkci vyměnit personálnímu šéfovi Bílého domu Johnu Kellymu. Prohlásil prý, že armádní generál je příliš zkostnatělý.

O McMasterově odchodu z Bílého domu se spekulovalo už několikrát. Naposledy to bylo loni v listopadu, kdy ale převládl názor, že jmenovat do funkce bezpečnostního poradce třetího člověka během jednoho roku by nepůsobilo dobře. McMaster v únoru nahradil Michaela Flynna, který post musel opustit kvůli zprávám o jeho pochybných kontaktech v Rusku.

Témata:  Donald Trump USA Bílý dům USA

Související

Aktuálně se děje

9. července 2025 22:00

Tajemství vzkazu od Jiřiny Bohdalové. Až se Miloš Zeman začervenal

Jiřina Bohdalová se nadále zotavuje z červnové operace srdce, takže dokonce vynechává letošní ročník karlovarského filmového festivalu. Jednou věcí si ale může být jistá. Kamarádi na ni myslí. Například exprezident Miloš Zeman. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.