Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sobčaková dala Putinovi seznam politických vězňů

Vladimir Putin, ruský prezident
Vladimir Putin, ruský prezident
Foto: kremlin.ru

Moskva - Prezidentská kandidátka za ruské liberální hnutí Občanská iniciativa Xenija Sobčaková dnes při setkání v Kremlu předala prezidentu Vladimiru Putinovi seznam 16 osob, které jsou podle ní v Rusku vězněny z politických důvodů.

Novinářům to řekl další účastník schůzky Boris Titov, který ve volbách kandidoval za konzervativní Stranu růstu.

Putin se v Kremlu setkal se sedmi svými soupeři, které v neděli ve volbách porazil. Sobčaková už před volbami oznámila, že hodlá Putinovi seznam předat se žádostí, aby se Kreml osudem politických vězňů zabýval. O osobách uvedených v seznamu ruská média neinformovala.

Svůj seznam prezidentovi předal i Titov. Jsou v něm prý čtyři ruští podnikatelé žijící v zahraničí, kteří jsou v Rusku trestně stíháni. Putin podle Titova informaci obou prezidentských kandidátů vyslechl. "Určitě to posoudíme a rozhodneme," tlumočil Titov Putinova slova.

Obsáhle na dvouhodinovém setkání s Putinem hovořil další neúspěšný kandidát, šéf liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij. Novinářům po schůzce řekl, že Putina upozornil na nutnost zásadních reforem v hospodářství a vnitřní i zahraniční politice. "Především je nutná normalizace vztahů s Ukrajinou a stažení vojsk ze Sýrie. Jsou zapotřebí hluboké ekonomické reformy, je třeba zastavit závody ve zbrojení a nedopustit válku," řekl prý Javlinskij hlavě státu.

Témata:  Vladimír Putin Rusko

Aktuálně se děje

14. srpna 2026 10:01

Za sucho nemohou jen vedra, potvrzuje studie. Zásadní změna probíhá už dekády

Česko i další evropské státy trápí sucho. K dlouhodobým příčinám tohoto stavu ale nepatří jen nárůst teploty vlivem klimatické změny. Autoři zajímavé studie poukázali na to, že důležitou roli hraje změna, která není úplnou novinkou. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy